To nieprawdopodobne, ale są jeszcze ostatnie wolne miejsca w elitarnej Niepublicznej Szkole Podstawowej Dialogu Kultur Etz Chaim. Do końca miesiąca można przyjść tam z własnym dzieckiem i w ramach „dni otwartych” spędzić w szkole cały dzień.

W tej nietuzinkowej placówce powstałej na bazie szkoły Lauder Etz Chaim może uczyć się zaledwie 84 uczniów, a to oznacza, że żadna z klas nie powinna przekroczyć liczby 12-14 uczniów. To ograniczenie wprowadzone jest przez wzgląd  na wychowanków. Mniejsze klasy to  przede wszystkim większe możliwości w pracy  z każdym uczeniem z osobna. – Prowadzimy jeszcze nabór do zerówki i klasy pierwszej oraz czwartej  mówi Bożena Wilk, dyrektor  podstawówki. – W trakcie pierwszych sześciu tygodni nauki odbywają się zajęcia integracyjne dla dzieci, które mają problem z adaptacją. W imieniu swoim i całej szkolnej społeczności chcę zaprosić do nas na „Dni Otwarte”, które będą trwały do końca września – dodaje.

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu  71 7568047  i umówić się na konkretny dzień. Dziecko, które skorzysta z  tej opcji może się oswoić ze szkołą, atmosferą i rówieśnikami. Co ważne szkoła ma też świetlicę, która jest czynna w godzinach 7.30-17 (w piątki do godz. 16), gdzie uczniowie podczas odrabiania lekcji mogą liczyć na pomoc nauczyciela.

Szkoła podchodzi do każdego z uczniów w sposób indywidualny. Każde dziecko ma też swoją własną ławkę / fot. DW

Etz Chaim, to przyjazna przystań zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Każdy, bez względu na kolor skóry, wyznanie, czy pochodzenie może stać się członkiem szkolnej społeczności żyjącej w duchu tolerancji i szacunku dla różnych religii, narodowości i kultur.

Władze szkoły podchodzą do wykształcenia swoich wychowanków w sposób holistyczny. Korzystają z najnowocześniej wyposażonej pracowni terapeutycznej we Wrocławiu, gdzie pracują metodą Biofeedback (zwiększa ona u dzieci percepcję,  a także  pewność siebie). Pedagodzy stosują też „metodę projektu”, która angażuje w jego realizację także rodziców. W związku ze zwiększoną liczbą godzin z języka angielskiego uczniowie biorą udział w akcji ”Rozmawiamy przez Skype”. Dzięki temu pomysłowi nawiążą znajomości i przyjaźnie z kolegami i koleżankami z innych krajów.

– Każde dziecko może liczyć na maksymalną dawkę zainteresowania ze strony nauczyciela – zapewnia Helena Kosztyło-Kobiec, prezes Fundacji Dialogu Kultur, która od września tego roku jest organem zarządzającym placówką. – Do uczniów podchodzimy indywidualnie, bo każdy człowiek jest inny. Właśnie dlatego szkoła oferuje różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, począwszy od warsztatów wokalnych prowadzonych przez Bente Kahan, poprzez teatralne, z przedsiębiorczości, chemiczne – „Laboratorium Doktora Szkieletora” i wesołe matematyczne, aż po sportowe w sali i na basenie.  Uczniowie chodzą też do teatrów, muzeów i wyjeżdżają na „zielone szkoły”.   Na ten rok szkolny na przykład zaplanowana jest wymiana uczniów ze szkołą z Izraela – dodaje.

– W każdy piątek  zbierana jest Cedaka – opowiada Agata Gwadera-Urlep, przewodnicząca Rady Fundacji. – To są dobrowolne drobne kwoty, od jednego  grosza do jednej złotówki. Dzieci wrzucają monety do skarbonki, by później przekazać  je na szczytny cel. Takie zachowani przyzwyczajaja do tego, aby być dobrym dla innych nie tylko  od święta. Uczymy dzieci, że dobroć, to wartość, którą trzeba rozwijać i pielęgnować każdego dnia. Szkoła uczy po prostu na co dzień, że trzeba być nie tylko dobrze wykształconym, ale też kulturalnym i dobrym – podkreśla.

– A co znaczy nazwa szkoły „Etz Chaim”? – oznacza dosłownie „Drzewo Życia”. Dzieci, które u nas się uczą, są nasionkami z tego drzewa. Puszczamy je w świat bez lęku,  że sobie nie poradzą – kończy Bożena Wilk, dyrektor palcówki.

(Sabina Misakiewicz)