Większość uczelni wrocławskich powoli kończy już rekrutację. Jakie kierunki okazały się najbardziej atrakcyjne dla przyszłych studentów? Informatyka, ekonomia, a może psychologia…

Uniwersytet Wrocławski

Wbrew przesłankom, ze humaniści nie poradzą sobie na rynku pracy, kierunki humanistyczne nie tracą wielbicieli. Do 11 lipca trwa jeszcze postępowanie rekrutacyjne. Natomiast do tej pory szczególnym zainteresowaniem cieszą się: psychologia (niezmiennie od paru lat) na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych, jest 20 kandydatów na miejsce. Następnie chemia i toksykologia sądowa na Wydziale Przyrodniczym, 17 osób na miejsce, dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Humanistycznym, 13 osób na  miejsce oraz prawo na Wydziale Prawa i Administracji, 7 osób na miejsce.

Akademia Wychowania Fizycznego

Akademia Wychowania Fizycznego kojarzy się głównie z fizjoterapią czy po prostu ze sportem. Coraz bardziej zaczynają tam rządzić kobiety. W tym roku to właśnie kosmetologia na Wydziale Fizjoterapii cieszyła się największym zainteresowaniem wśród przyszłych studentów, aż 15 osób na miejsce. Następnym bardzo popularnym, od lat, kierunkiem jest fizjoterapia na Wydziale Fizjoterapii, 7 osób na miejsce. Później turystyka i rekreacja na Wydziale Wychowania Fizycznego i na tym samym wydziale wychowanie fizyczne. W obu przypadkach 2 osoby na miejsce.

Uniwersytet Przyrodniczy

Pierwsza tura naboru kandydatów na studia dzienne zakończyła się w minioną sobotę. Na 28 kierunków studiów przyrodniczych i technologicznych uczelnia przyjmie ponad 2500 osób. W pierwszej turze zarejestrowało się ponad 5 000 kandydatów. Tradycyjnie w ostatnich latach najpopularniejszym kierunkiem na UPWr jest weterynaria na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej (ok. 8 kandydatów na miejsce). Kolejne miejsca wśród najbardziej popularnych na UPWr to w tym roku: żywienie człowieka i dietetyka – Wydział Biotechnologi i Nauk o Żywności (prawie 5 osób na miejsce), biologia człowieka – Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, ok. 3 kandydatów na miejsce, biotechnologia – Wydział Biotechnologi i Nauk o Żywności, ok. 2 kandydatów na miejsce, geodezja i kartografia – Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, ok. 2 osoby na miejsce, zarządzanie i inżynieria produkcji – Wydział Przyrodniczo-Technologiczny, ok. 2 kandydatów na miejsce (w poprzednich latach tego kierunku nie było wśród najpopularniejszych), technologia i organizacja gastronomii – Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności, ok.2 kandydatów – to nowość w ofercie UPWr – pierwsze w Polsce uniwersyteckie studia dualne, czyli takie podczas których studenci mają zajęcia tradycyjnie na uczelni ale także w firmach z branży gastronomiczno-hotelarskiej.

Uniwersytet Ekonomiczny

Na tej uczelni system elektronicznej rekrutacji został zamknięty 7 lipca. 10 lipca Wydziałowe Komisje Rekrutacyjne ogłoszą pierwsze progi punktowe kwalifikujące kandydatów do przyjęcia na pierwszy rok studiów stacjonarnych pierwszego stopnia.  Natomiast od 11 do 14 lipca Komisje będą przyjmowały dokumenty.

– Jeżeli nie wszyscy kandydaci zgłoszą się do nas i zostaną wolne miejsca, to 16 lipca Komisje ogłoszą drugie, niższe progi punktowe. Termin składania dokumentów dla tej grupy kandydatów to 19 lipca. Limity  przyjęć zostały zatwierdzone przez Senat w kwietniu tego roku. I tak, na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia mamy 2 532 miejsca. Jest to mniej o 200 osób w stosunku do roku ubiegłego. Natomiast jeśli chodzi o studia niestacjonarne, to ubiegłym roku przyjęliśmy 2200 studentów.  W tym roku planujemy zwiększenie tej liczby. Łącznie na wszystkie formy i stopnie studiów przyjęliśmy 12.188 zgłoszeń, z tego 11.100 na studia stacjonarne mówi Joanna Nowacka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego.

Najchętniej wybierane kierunki przez przyszłych studentów to: na Wydziale Nauk Ekonomicznych: finanse i  rachunkowośćzarządzanie, ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, natomiast na Wydziale Zarządzania Informatyki i Finansów logistyka.

Uniwersytet Medyczny

Na ten moment (rejestracja kończy się 11 lipca, a 13 lipca zostaną ogłoszone wyniki) zarejestrowanych jest 3758 osób na kierunek lekarski – Wydział Lekarski (266 miejsc), co daje ponad 14 osób na miejsce oraz 1643 osoby na kierunek lekarski-dentystyczny – Wydział Lekarsko-Stomatologiczny, czyli prawie 32 osoby na miejsce (52 miejsca). Dodatkowo popularna jest analityka medyczna przy Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej – 11 kandydatów na miejsce (chętnych: 647, miejsc: 60).

Politechnika Wrocławska

– W tym roku nie zaskoczył nas fakt, że ponownie najpopularniejszym kierunkiem została informatyka w języku angielskim. W tamtym roku studenci również najczęściej wybierali właśnie ten kierunek – tłumaczy Michał Ciepielski z działu informacji i promocji Politechniki Wrocławskiej.

Na pierwszym miejscu niezmiennie pozostaje informatyka w języku angielskim na Wydziale Informatyki i Zarządzania, ok. 7 osób na miejsce. Następnie równie popularnymi kierunkami w tym roku zostały: informatyka na Wydziale Elektroniki, 6 osób na miejsce, informatyka na Wydziale Podstawowych Problemów Technicznych, 6 osób na miejsce oraz cyberbezpieczeństwo na Wydziale Elektroniki, również 6 osób na miejsce.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: flickr.com