W ramach 15. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprezentuje dziesięć starannie dobranych filmów zarówno krótko, jak i długometrażowych. Obrazy poruszają trudne tematy dotyczące praw człowieka i ich łamania. 

Festiwal rozpocznie się w najbliższy piątek 10 listopada i potrwa trzy dni aż do niedzieli. Organizatorzy ponownie zapraszają na seanse niezwykle ważnych filmów, które nie tylko mają wpłynąć na widza, jego światopogląd, ale także uświadomić skalę zjawiska. Pomimo że na świecie pojawia się coraz więcej organizacji walczących o prawa człowieka, działają one skuteczniej, wytykając palcami nieprawidłowości, to problem wcale nie znika.

Pokazy filmów w ramach 15. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to szansa na poznanie wielu dzielnych ludzi, którzy narażając życie pokazują, że nie godzą się na przemoc i łamanie ich praw.

BEZPŁATNE wejściówki są do odbioru w kasie DCF-u od 30 października.

Organizatorami festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Fundacja EastSide


PIĄTEK 10.11.2017
Godzina 18:00

„Zrób Sobie Kraj”
80′ , 2016 Francja reż. Antony Butts

Anthony Butts przygląda się od wewnątrz powstaniu samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy. Towarzysząc z kamerą czołowym postaciom pierwszej fazy konfliktu w Donbasie, przybliża nam rzeczywistość odległą od wyobrażeń ukształtowanych przez media. Z jednej strony ujawnia korupcję, nepotyzm i wyborcze oszustwa przywódców tzw. „Noworosji”, z drugiej – uświadamia nam, że do władzy pomógł im dojść autentyczny społeczny protest.

„Ludzie, którzy doszli do władzy”
17′ , 2015 Ukraina reż. Oleksiy Radynski, Tomáš Rafa

Krótka migawka z Donbasu opanowanego przez prorosyjskich separatystów. Niestrudzona kamera w nieustannym ruchu chwyta urywki rzeczywistości: symbole nowej władzy, kolumnę wozów pancernych, posterunek kontrolny na szosie, wynoszone z samochodu trumny. Choć wszyscy mówią o pokoju, w powietrzu wisi wojna.

Godzina 20:00

„Katastrofa”
55′ , 2016 Rosja reż. Alina Rudnickaja

Sajańsko-Szuszeńska zapora i elektrownia wodna w górnym biegu Jeniseju, największa zapora w Rosji i jedna z największych na świecie, była niegdyś dumą ZSRR.  Jednak cała seria awarii mogła służyć za ostrzeżenie, które zbagatelizowano. 17 sierpnia 2009 r. wielka przemysłowa katastrofa pochłonęła życie 75 ofiar. Elektrownia pracuje nadal, a przyczyny katastrofy nie zostały dotąd bezspornie ustalone…

„Ikona”
51′ , 2016 Polska reż. Wojciech Kasperski

Zaglądamy za mury szpitala psychiatrycznego na dalekiej Syberii. Pięciu lekarzy opiekuje się tu tysiącem pacjentów. Bardzo trudno stąd wyjść. W praktyce jest to niemożliwe, jeśli nie przyjedzie po kogoś rodzina. W szpitalu oprócz chorych psychicznie spotkamy także nikomu niepotrzebnych starszych i młodych ludzi. Reżyser nie zatrzymuje się na poziomie społecznym, interesuje go egzystencjalny wymiar doświadczeń ludzi żyjących w tym miejscu.

SOBOTA 11.11.2017
Godzina 14:00

„Długi dystans”
93′ , 2016 Niemcy reż. Daniel Andreas Sager

Afrykańscy biegacze święcą triumfy w długodystansowych biegach na całym świecie. Film przedstawia historię dwójki Kenijczyków: Eunice i Felixa, wypatrzonych przez niemieckiego menedżera w Afryce i sprowadzonych do Europy. Oboje zostawili w domu dzieci z rodzinami  i są mocno zdeterminowani, by odnieść sukces i zarobić dużo pieniędzy. Jednak początkowe zauroczenie Europą szybko zmienia się w rozczarowanie.

Godzina 16:00

„Więzienne siostry”
90′ , 2016 Szwecja reż.: Nima Sarvestani

Kontynuacja głośnego i wyróżnionego licznymi nagrodami filmu „Za kratami nie nosimy burek”. Jego bohaterka – Sara – wychodzi z afgańskiego więzienia, gdzie mogła przynajmniej czuć się bezpiecznie, na niemal pewną śmierć, dyktowaną przez prawo honoru rodzinie jej porzuconego męża. Jaka więc będzie dla Sary i jej więziennej siostry – wojowniczej Nadżibeh – odzyskana wolność?

Godzina 18:00

„Model Erpatak”
77′ , 2014 Holandia reż. Benny Brunner

Érpatak to niewielka miejscowość we wschodnich Węgrzech, której sołtysem jest przedstawiciel ultraprawicowego ugrupowania Jobbik. Zoltán Mihály Orosz wprowadził do Érpatak rządy twardej ręki. Porządek, dyscyplina i kontrola – to kluczowe pojęcia modelu, który ma pomóc w stworzeniu „świętej, organicznej dyktatury”. Mieszkańcy zostali podzieleni na „budowniczych” i „szkodników”.

Niedziela 12.11.2017
Godzina 14:00

„Sprawa Borneo”
82′ , 2016 Szwecja, Niemcy, Walia reż.: Erik Pauser, Dylan Williams

Film pokazuje efekty rabunkowej wycinki tropikalnej dżungli porastającej malezyjską prowincję Sarawak na Borneo. Jego bohaterami są aktywiści od lat walczący o prawa ostatnich w Azji Południowo-Wschodniej plemion zbieraczy i myśliwych, zamieszkujących te obszary. Walka jest nierówna – za przeciwników mają zachodnie korporacje wspierane przez skorumpowane lokalne władze.

Godzina 16:00

„Kto mnie teraz pokocha”
86′ , 2016 Izrael reż. Tomer Heymann, Barak Heymann

Przed siedemnastu laty odrzucony przez rodzinę Saar wyemigrował z Izraela i na stałe zamieszkał w Londynie. To orientacja seksualna była głównym powodem, dla którego musiał opuścić ojczyznę – Wielka Brytania pozwoliła mu uwolnić się od restrykcyjnych zasad regulujących życie w kibucu. Po kilkuletnim burzliwym okresie Saar wstąpił do gejowskiego chóru, gdzie znalazł poczucie wspólnotowości, którego nie zapewniła mu rodzina.

Godzina 18:00

„Mamisynek”
60′ , 2016 Wielka Brytania reż. Nawang N. Anja-Tsang

Od 2009 roku ponad stu pięćdziesięciu Tybetańczyków dokonało samospaleń w proteście przeciwko chińskim rządom. Duchownych i świeckich, kobiet i mężczyzn, młodych i starych, wykształconych i niepiśmiennych. „Maminsynek” opowiada historię szesnastoletniego Ceringa Dordże, który podpalił się w lutym 2016 roku w tybetańskiej osadzie, w północnych Indiach.


Autor: Patryk Wolny