Wrocław został zwycięzcą konkursu „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu” w kategorii miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Ministerstwo Infrastruktury doceniło działania miasta, związane z organizacją Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu prowadzona była w Polsce od 15. do 22. września 2018 roku przez 160 miast. Tematem tegorocznej edycji była multimedialność, a hasłem przewodnim „Mix and move” – „Przesiadaj się i jedź”. W konkursie „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu” Ministerstwo Infrastruktury doceniło m.in. działania Wrocławia, które związane były z organizacją Europejskiego Tygodnia Mobilności.

Europejski Tydzień Mobilności to coroczna, tygodniowa kampania, której celem jest zachęcenie mieszkańców do wyboru ekologicznych środków transportu oraz promowanie idei zrównoważonego rozwoju miasta. Podczas tegorocznej edycji m.in. promowano alternatywne względem auta spalinowego formy transportu oraz pokazywano nowe możliwości coraz bardziej ekologicznego przemieszczania się. Głównym punktem Europejskiego Tygodnia Mobilności był Dzień bez Samochodu. Wśród wielu tematycznych atrakcji odbyła się również mobilna gra miejska „W 240 minut dookoła Wrocławia”. Vozilla i Tesla zaprezentowały zeroemisyjne pojazdy, odbyły się pokazy rowerów towarowych, zorganizowano plac do nauki jazdy na skuterze elektrycznym, spektakl dla dzieci w autobusie miejskim oraz koncert jazzowy w zabytkowym tramwaju. Jak co roku nie zabrakło także strefy zieleni. Fragment ulicy Ruskiej został zamknięty dla ruchu samochodowego i ozdobiony roślinną aranżacją przygotowaną przez artystów Monikę Konieczną i Mariusza Sibilę.

Ministerstwo Infrastruktury doceniło nie tylko organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności, ale również działania związane z całorocznym rozwojem zrównoważonego transportu. W ostatnim czasie we Wrocławiu wymienione zostały kasowniki we wszystkich tramwajach i autobusach na automaty biletowe. Uruchomiona została również aplikacja mobilna, dzięki której można zaplanować podróż, zdobyć informacje o atrakcjach Wrocławia, ale również można kupić bilet na transport publiczny. Do istniejącej wypożyczalni aut elektrycznych dołączyły także wypożyczalnie skuterów elektrycznych i hulajnóg.

– Wrocław był najlepszy z uwagi na kompleksowe podejście do tegorocznego tematu kampanii, znakomite wykorzystanie identyfikacji wizualnej, szerokie zaangażowanie partnerów lokalnych, jak również wprowadzenie na rynek wspaniałej aplikacji mobilnej MOBIL Wrocław – mówiła w trakcie wręczania nagród Maria Perkuszewska z Ministerstwa Infrastruktuty.

W tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Polska zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji światowej, wyprzedzając m.in. takie państwa jak Francja, Niemcy czy Rosja. Był to także kolejny rekordowy rok dla całej kampanii. Swoje aktywności zarejestrowały 2792 miasta na całym świecie.

– Jesteśmy ogromnie dumni z tej nagrody. Jest dla nas dowodem na to, że potrafimy efektywnie działać na rzecz zrównoważonego transportu przez cały rok – mówi Błażej Trzcinowicz z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe