Laureatem nagrody Nike został Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii konkursu nagrodzono reportaż.

W tym roku do Nagrody Literackiej Nike nominowano 20 książek. Wśród nich było siedem tomów poetyckich, pięć powieści, cztery reportaże oraz cztery eseje. W trwającym 24 dni plebiscycie czytelników zwyciężył Stanisław Łubieński i jego esej „Dwanaście srok za ogon”. Jurorom zaś najbardziej spodobał się reportaż Cezarego Łazarewicza.

– Ja sobie pomyślałem, że to jest książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą – mówił podczas Gali wręczenia nagród Cezary Łazarewicz. – To miała być książka o tym, jak kłamstwo zwycięża. I kiedy już ją napisałem, opisując te mechanizmy władzy sprzed 30 lat, nagle zauważyłem, że te mechanizmy władzy są wieczne. To nie jest tak, że takie rzeczy działy się tylko w latach 80-tych. To, co się dzieje teraz bardzo przypomina te wszystkie mechanizmy, które – wydawało mi się –  że nigdy nie wrócą – tłumaczył autor.

W jurorskim składzie decyzje podejmowali: Maria Anna Potocka, Joanna Krakowska, Joanna Szczęsna,  Maria Zmarz-Koczanowic, Antoni Pawlak, , Paweł Rodak, Andrzej Werner, Marek Zaleski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący jury).

Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę. Nagrody ufundowali „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Uroczysta Gala wręczenia Nagrody Nike miała miejsce jak zwykle w pierwszą niedzielę października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Z 20 pozycji nominowanych do konkursu wybrano siedem. Wśród nich znalazły się: Radka Franczak z powieścią „Serce” (Marginesy), Genowefa Jakubowska-Fijałkowska i jej tom poetycki „Paraliż przysenny” (Instytut Mikołowski), Cezary Łazarewicz za reportaż „Żeby nie było śladów” (Czarne), Jacek Podsiadło za „Włos Bregueta”(WBPiCAK), Monika Sznajderman za esej „Fałszerze pieprzu” (Czarne), Stanisław Łubieński za esej „Dwanaście srok za ogon” (Czarne) oraz  Krzysztof Środa za powieść „Las nie uprzedza” (Czarne).


Autor: Sabina Misakiewicz
Zdjęcie: Nagroda Literacka Nike fb