„Złote Zęby” za najlepszy film fabularny zdobył Michał Rosa za „Szczęście świata”. W kategorii dokumentalnej najlepsza okazała się Anna Zamecka reżyserka „Komunii”.

W niedzielę, 19 listopada zakończyła się 29. edycja Festiwalu Polskiego Filmu w Ameryce. Festiwal trwał przez piętnaście dni, począwszy od 4 listopada. Celem wydarzenia jest promocja kina polskiego na kontynencie północnoamerykańskim.

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Sztuki (The Society for Arts), którego głównym celem jest propagowanie sztuki europejskiej w Stanach Zjednoczonych. Założony w 1989 roku przy przy współudziale Centrum Filmowego Chicagowskiego Instytutu Sztuki, Festiwal Polskiego Filmu w Ameryce co roku przyciąga dziesiątki tysięcy widzów.

Główne nagrody, „Złote Zęby” w tym roku przypadły Michałowi Rosa za fabularny film „Szczęście świata” oraz Annie Zameckiej za dokumentalną „Komunię”.

Nagroda Jury za najlepszą fabułę został nagrodzony film: „Jestem mordercą” reżyserii Macieja Pieprzycy, wyróżnienie dla najlepszego dokumentu Jury zdecydowało się przyznać Alicji Albrecht za biografię Wojciecha Młynarskiego pt.: „Młynarski. Piosenka finałowa” – od początku listopada można zobaczyć obraz w polskich kinach.

Nagrodę publiczności zgarnął inny, który właśnie wchodzi na ekrany kin, a mianowicie „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, obraz pojawiał się na większości festiwali filmowych ostatnich miesięcy nierzadko zdobywając wyróżnienie. Kino niemalże obowiązkowe


Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów:

„Złoty Ząb” dla najciekawszego filmu fabularnego
„Szczęście świata”, reż. Michał Rosa

„Złoty Ząb” dla najciekawszego filmu dokumentalnego
„Komunia”, reż. Anna Zamecka

Nagroda Jury dla filmu fabularnego
„Jestem mordercą”, reż. Maciej Pieprzyca

Nagroda Jury dla filmu dokumentalnego
„Młynarski. Piosenka finałowa”, reż. Alicja Albrecht

Nagroda Publiczności
„Najlepszy”, reż. Łukasz Palkowski

Chicago Film Critic Award
„Dzikie róże”, reż. Anna Jadowska

Nagroda dyrektora festiwalu za wybitne podejście do tematu
„Gwiazdy”, reż. Jan Kidawa-Błoński

Nagroda dyrektora festiwalu za mistrzowską reżyserię
„Pokot”, reż. Agnieszka Holland

Humanitarian Award
„Za niebieskimi drzwiami”, reż. Mariusz Palej, „Gintrowski”, reż. Artur Bartosiak

Discovering Eye Award dla debiutujących filmowców w filmie dokumentalnym
Anastazja Dąbrowska za film „Daniel”, Zofia Kowalewska za film „Więzi”, Emi Buchwald za film „Nauka”

Wyróżnienia specjalne: Edyta Wróblewska za film „Zygmunt Hübner – gra z rzeczywistością”; Monika Meleń za „Film dla Stasia”


Autor: Patryk Wolny