We wrocławskim zoo urodziła się najgłośniejsza małpa na świecie – wyjec czarny. Zwierzątko jest na liście gatunków zagrożonych wymarciem. Malec jest jednak zdrowy i silny. Tylko dlaczego nazywa się go jednocześnie najgłośniejszym?

Wyjec czarny czczony był kiedyś jako bóstwo Majów, a ze względu na swoją łagodność i spokojny tryb życia – uznawano go za symbol pisarzy i rzeźbiarzy. Na miano najgłośniejszej małpki świata zasłużył sobie swoimi porannymi i wieczornymi śpiewami, które słychać nawet z odległości kilku kilometrów.

Narodziny najgłośniejszej mały Nowego Świata

NARODZINY WYJCA! 🔊20 czerwca 2018 r. na świat przyszedł wyjec czarny, potomek Moorty♀i Pantanala ♂ Jego płeć nie jest jeszcze znana, jednak widać, że to zdrowy i silny maluch 😍Zapraszamy do Małpiarni na spotkanie z naszym stadem wyjców.#ZooWroclaw #BabyBoom #WyjecCzarny #BlackHowlerMonkey #EEP

Gepostet von ZOO Wrocław am Donnerstag, 19. Juli 2018

 

Wyjec czarny kojarzony jest przede wszystkim z Ameryką Południową. W środowisku naturalnym występuje w lasach tropikalnych na tym kontynentu. Niestety przez kłusownictwo, rozwój rolnictwa, a także epidemię żółtej febry, populacja małpek wciąż maleje. Dlatego tak ważna jest hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych.

We wrocławskim zoo, wyjce czarne hodowane są od 2008 roku. Do tej pory na świat przyszło kilka osobników. Ostatni malec narodził się 20 czerwca. Nieznana jest jeszcze jego płeć, ale to zdrowe i silne zwierzątko.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: ZOO Wrocław