Ryjówka etruska dorasta maksymalnie do 5 centymetrów długości (bez ogona) i waży około 2,5 grama. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym zamieszkały trzy pary tych malutkich ssaków.

Ryjówki etruskie to najmniejsze ssaki świata. Tytuł ten zawdzięczają swoim gabarytom – długość głowy z tułowiem osiąga maksymalnie 5 cm, z ogonem do 8 cm, przy masie ciała do 2 g. Ogon pokryty jest pojedynczymi dłuższymi włoskami i może osiągać do 3 cm. Ryjówki z rodziny Suncus wydzielają z gruczołów, znajdujących się po bokach ciała, substancję o zapachu piżma. Porozumiewają się dźwiękami przypominającymi ćwierkanie i brzęczenie. Ryjówka etruska prowadzi głównie nocny tryb życia. Doskonale potrafi wspinać się nawet po stromych powierzchniach. Żywi się głównie owadami.

Zwierzęta te w naturze preferują gorący klimat, a zasięg ich występowania jest bardzo rozległy – od południa Europy, przez północną Afrykę, aż po południową Azję. W ciągu dnia potrafią skonsumować pokarm o równowartości 1,3 masy swojego ciała. Mają tak szybką przemianę materii, że praktycznie muszą jeść cały czas. W sytuacji, gdy brakuje pożywienia lub jest zbyt zimno, ryjówki zapadają w stan odrętwienia, podobny do hibernacji – temperatura ciała spada do 18 – 20 stopni Celsjusza, a zamiast zwijać się w kłębek, zwierzęta te prostują się i sztywnieją.

Długość życia ryjówek etruskich w warunkach hodowlanych to około 1,5 – 2,5 roku. Ciąża, z której rodzi się rodzi się od 4 do 6 nagich i ślepych osobników, trwa od 2 do 4 tygodni. Młode dość długo pozostają z matką, chociaż dojrzałość płciową mogą osiągnąć już po miesiącu od narodzin. Jeśli rodzina musi się przenieść ze swojego gniazda, dzieci podróżują bezpiecznie: jedno chwyta matkę za ogon zębami, a każde kolejne chwyta w podobny sposób brata lub siostrę. W środowisku naturalnym liczebność ryjówki etruskiej nie jest znana. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nadała jej status LC, czyli najmniejszej troski. Oznacza to, że w chwili obecnej sytuacja tego gatunku jest stabilna.

Do wrocławskiego ZOO trzy pary ryjówek etruskich przyjechały z ogrodu zoologicznego w Goerlitz i są jedynymi przedstawicielami tego gatunku w Polsce. Zamieszkały w pawilonie Sahary, obok gundii, myszy berberyjskiej i myszy kolczastej.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia i wideo: ZOO Wrocław