WrocWalk Marathon to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Będzie to wielki miejski spacer połączony ze zwiedzaniem wybranych miejsc. Młodzieżowe Centrum Sportu zaplanowało trasę we współpracy z poszczególnymi obiektami. Cały drugi weekend września będzie wielkim świętem ruchu.

Młodzieżowe Centrum Sportu to organizator największych imprez masowych na terenie Dolnego Śląska. Popularyzuje sport i rekreację wśród dzieci i młodzieży, ale również wśród osób starszych. MCS organizuje m.in. PKO Nocny Wrocław Półmaraton czy PKO Wrocław Maraton.

Inspiracja prosto z Amsterdamu

MSC od dwóch lat jeździ na amsterdamski maraton i tam zauważyli ciekawą tendencję: 18 tysięcy osób przyjeżdża do Amsterdamu, żeby wziąć udział w maratonie, ale taka sama liczba osób (jeśli nie większa) przybywa do tego miasta, żeby je pozwiedzać.

Chcielibyśmy pokazać te miejsca we mieście, które są najpiękniejsze. Coś, co jest ciekawe i połączyć to z tym, co my, jako Młodzieżowe Centrum Sportu możemy zaoferować – mówi Wojciech Gęstwa, dyrektor WrocWalk Marathon 2018. – Postanowiliśmy połączyć jedno z drugim. Zachęcamy wszystkich, aby dzień przed maratonem, a więc 8 września razem z Nami wystartowali w pierwszym WrocWalk Marathonie – zachęca.

Czym jest WrocWalk Marathon?

To pierwszy w Polsce spacer po medal. Impreza czysto rekreacyjna, której zadaniem jest połączenie promowania Wrocławia i aktywności ruchowej. Spacerowicze będą mieli okazję poznać historię najciekawszy miejsc w mieście. W WrocWalk Marathonie nie ma ograniczeń wiekowych (osoby nieletnie muszą jedynie spacerować z opiekunem), jest to impreza dla wszystkich. Co więcej uczestnicy będą mieli bardzo dużą swobodę w wyborze trasy, tempa, a nawet kolejności zwiedzania. Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 9:00, jednak to biorący udział w spacerze, mogą zdecydować, o której godzinie zaczną. Ukończenie WrocWalk Marathonu nagradzane będzie pamiątkowym medalem, jednak, aby go otrzymać trzeba spełnić jeden warunek. Należy odwiedzić wyznaczonych siedem miejsc, gdzie uzyskuje się pieczątki, a potem między 13:00 a 18:00 wrócić na Stadiom Olimpijski. Czas pokonania trasy nie ma znaczenia, liczy się przede wszystkim dobra zabawa, udział i poznawanie historii Wrocławia. W imprezie dopuszczalne są również zgłoszenia drużynowe. Pakiety startowe będzie można odebrać już dzień wcześniej, a więc to od samych uczestników zależy, gdzie i kiedy następnego dnia rozpoczną trasę. W pakiecie startowym znajdą się wszystkie potrzebne informatory, z których najważniejszym będzie mapa.

Na początek sukcesem będzie, jeśli w wydarzeniu weźmie udział tysiąc osób. Jeżeli okaże się, że po miesiącu lub dwóch, dostępne pakiety startowe się rozejdą, wtedy razem z miastem rozpatrzymy możliwość zwiększenia tej liczby – dodaje Wojciech Gęstwa.


Miejsca na trasie

1. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Powstałe w 1992 roku i mieszczące się w głównym budynku uniwersyteckim, jest najczęściej odwiedzanym przez turystów muzeum. Można w nim zobaczyć słynną Aulę Leopoldyńską, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. Od kilku lat aula poddawana jest intensywnej konserwacji, jednak nadal można ją zwiedzać. Co więcej, wszyscy odwiedzający to miejsce mają okazję przyjrzeć się pracy konserwatorów z bliska. Oprócz tego Muzeum oferuje zwiedzanie Oratorium Marianum, Wieży Matematycznej z jedyną w Polsce zachowaną meridianą. Oprócz tego są sale muzealne, w których znajdują się berła Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, w którym wykonywane są badania nad historią Wrocławia i w ogóle Dolnego Śląsk. Skąd też naturalnie jesteśmy skłonni wesprzeć tę inicjatywę. Nasi doktoranci i studenci będą jako wolontariusze wspierali dwa miejsca na mapie tego wydarzenia – Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego i Archikatedrę świętego Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim – mówi prof. dr hab. Filip Woloński, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. – Mam nadzieję, że uda Nam się zapewnić profesjonalne wsparcie ludzi młodych, którzy są otwarci na kontakty – dodaje na koniec.

2. Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Jest to najstarszy kościół w mieście. Swoista dominanta nie tylko architektoniczna, ale i historyczna. Archikatedrę traktować można jako kolebkę Wrocławia. Uznawana jest za pierwszą w pełni gotycką katedrę na ziemiach polskich.

3. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Drugi najstarszy ogród botaniczny w Polsce, założony w 1811 roku. Ogród jest klasycystyczny, zajmuje powierzchnię około 7,5 hektara.

O historii naszego ogrodu oraz o jego kolekcjach o godzinie 14:00 i 16:00 opowiedzą nasi przewodnicy. Spacerowicze zostaną oprowadzenie po dziale roślin ozdobnych, który zlokalizowany jest u podnóża Kościoła świętego Krzyża. Myślę, że dostarczymy dużą dawkę wrażeń estetycznych – podkreśla Agata Kaznowska, dyrektor administracyjny Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

4. Pałac Królewski we Wrocławiu
Nazywany również pałacem Spätgenów we Wrocławiu lub zamkiem królów pruskich. Obecnie jest siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia. Znajdują się w nim także muzea – Historyczne i Sztuki Medalierskiej oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Można zobaczyć tam np. wystawę Tysiąc lat Wrocławia.

5. Ratusz we Wrocławiu
Najważniejszy budynek miasta znajdujący się na rynku. Mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Sam w sobie jest obiektem muzealnym, czyli jednym najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce.

Spełniło się nasze marzenie, ponieważ od wielu lat próbowaliśmy połączyć sport i kulturę. Ta inicjatywa spadła nam z nieba, dlatego od razu postanowiliśmy się do niej przyłączyć. Bardzo często badamy wrocławską historię sportu, piszemy o niej, przypominamy. Stąd nie wyobrażamy sobie nie wziąć udziału w tym wydarzeniu – zaznacza Ewa Pluta, rzecznik prasowy Muzeum Miejskiego Wrocławia.

6. Hala Stulecia
Obiekt widowiskowo-sportowy, który od 2006 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga. Dawniej zwana Halą Ludową.

Uważam, że to bardzo dobry pomysł, żeby do maratonu dodać taką wartość naddaną. Odwiedzający będą mogli zobaczyć halę w środku. Oferujemy także obsługę w językach obcych – mówi Paweł Romaszkan, prezes przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

7. Stadion Olimpijski (Izba Pamięci Wrocławskiego Sportu)
Zbudowany w latach 1926-1928 wielofunkcyjny obiekt sportowy. W Izbie Pamięci mieszczącej się na terenie stadionu, można dowiedzieć się wiele o historii biegu maratońskiego oraz o dyscyplinach z Dolnego Śląska.


W wydarzeniu udział wezmą też wrocławscy seniorzy. Wszystka za sprawą Uniwersytetu trzeciego wieku AWF.

Zaproszenie do uczestnictwa w organizacji WroWalk Marathonu przyjęliśmy z wielką radością. Nasi seniorzy wielokrotnie podkreślają fakt chęci uczestnictwa w działaniach wolontariackich – mówi dr Regina Kumala z Uniwersytetu Trzeciego Wieku AWF-u we Wrocławiu.

Wsparcie znanych wrocławian

Spacerowicze, który zdecydują się na rozpoczęcie WrocWalk Marathonu ze Stadionu Olimpijskiego, prawdopodobnie będą mieli okazję odbyć go ze znanymi wrocławianami.

Będziemy starać się, aby co najmniej co pół godziny ze Stadionu Olimpijskiego wychodzili znani wrocławianie. Ci, którzy znani są z pierwszych stron gazet, jeśli chodzi o kwestie sportowe, polityczne, ale także artystyczne. Marzy nam się, żeby ludzie o pełnych godzinach wychodzili z na przykład z medalistami igrzysk olimpijskich czy malarzami lub autorami powieści kryminalnych o Wrocławiu – mówi Wojciech Gęstwa.Nazwiska tych osób będziemy mogli zdradzić w okolicach maja – zaznacza dyrektor WrocWalk Marathon 2018.

Zapisy na WrocWalk Marathon 2018 potrwają do 30 czerwca lub do wyczerpania miejsc. Aby wziąć udział w miejskim spacerze należy uiścić opłatę startową w wysokości 20 złotych. Możliwość zapisów oraz więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.wrocwalkmarathon.pl.

Oto proponowana przez nas kolejność pokonywania trasy WrocWalk Marathon 2018.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Klaudia Keil, wikipedia, mat. prasowe