Nagroda dla najwybitniejszych przedstawicieli polskiego środowiska artystycznego ma szansę trafić do wrocławskiej instytucji. Wydarzenie Roku oraz Osobowość roku to kategorie, w których nominowani z Narodowego Forum Muzyki powalczą o wygraną.

Koryfeusze Muzyki Polskiej to nagroda, która ustanowiona została przez środowisko muzyczne i przyznawana jest najwybitniejszym jego przedstawicielom. Dotychczasowe nagrody obejmowały jedynie konkretne sfery aktywności lub były łączone z innymi wyróżnieniami artystycznymi. W celu docenienia indywidualnych osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej gatunkowo i chronologicznie artystycznej muzyki polskiej, w 2011 roku powstały Koryfeusze.

Nagroda przyznawana jest kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa, a także Odkrycie Roku – kategorii skierowanej do młodych artystów. W tym roku do Koryfeuszy nominowane zostało Narodowe Forum Muzyki.

W kategorii „Wydarzenie roku”, za nowatorską koncepcję inscenizacyjną, nominowano spektakl „Widma” Stanisława Moniuszki (dyr. Andrzej Kosendiak, reż. Paweł Passini, soliści, aktorzy, Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa) wystawiony na 52. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, który odbył się 12 września ubiegłego roku. W tej samej kategorii, za koncerty w sezonie artystycznym 2017/18 oraz spójny program rozwoju chórów w różnych kategoriach wiekowych, nominowana została Akademia Chóralna – projekt rozwoju chórów od zespołów przedszkolnych po zawodowe, obejmujący programy Śpiewająca Polska i Polski Narodowy Chór Młodzieżowy. Nagrodę w tej kategorii przyznaje polskie środowisko muzyczne.

W kategorii „Odkrycie roku” nominowany został Jacek Sotomski za utwór CREDOPOL, którego prawykonanie miało miejsce na 10. festiwalu Musica Polonica Nova organizowanym przez Narodowe Forum Muzyki. Na nominowanych w tej kategorii głosować można od 14 do 19 września na stronie internetowej wydarzenia.

Laureatów tegorocznej edycji nagrody poznamy podczas gali, która odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Muzyki – 1 października,  w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe/Joanna Stoga