Naga transgenderowa baletnica pojawia się w filmie „Girl” do którego Netflix niedawno zakupił prawa. Mając na uwadze wcześniejsze problemy z kontrowersyjnymi scenami, amerykanie postanowili zawczasu wyciąć problem – niestety nie podziałało to na ich korzyść.

Film „Girl”, do którego Netflix nabył prawa do dystrybucji, został zaprezentowany na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes, gdzie spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem wzbudzając zainteresowanie zarówno krytyków, jak i jury. Obraz zdobył aż cztery nagrody w tym Złotą Kamerę – najlepszy debiut oraz nagrodę przeglądu Un Certain Regard za najlepszą rolę męską dla Victora Polstera.

Obraz jest reżyserem debiutem Lukasa Dhonta, opowiadającym o piętnastoletniej, transgenderowej dziewczynie próbującej spełnić swoje marzenie o karierze zawodowej baleriny. Niektórzy mogliby już sam temat uznać za kontrowersyjny, jednak to nie on wzbudził obawy Netflixa. Problem stanowią ujęcia w których młody Polster pojawia się nago.

Netflix zapewne ma cały czas w pamięci aferę, jaką wywołała scena masturbacji małej dziewczynki pokazana w obrazie „Desire”, zatem nic dziwnego, że ujęcia ukazujące nagiego piętnastolatka musiały zniknąć. Prewencyjna cenzura nie spodobała się reżyserowi filmu, który postanowił skomentować sytuację w rozmowie z gazetą „De Morgen”. Dhonta poskarżył się m.in. na ograniczenie wolności artystycznej.

Ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie, Netflix tłumaczył się obawami o odbiór nagości poza Europą – ach ci praworządni, radykalni  amerykanie. Oprócz wyjaśnień padły także zapewnienia: film ukaże się w oryginalnej wersji. A więc teraz pozostaje tylko czekać na pierwszych niezadowolonych i zszokowanych widzów.

Cóż, Netflix chciał dobrze, a wyszło jak zawsze. I teraz nie dość, że ogranicza wizje artystyczne twórców, to jeszcze (kolejny raz!) promuje dziecięcą pornografię. Nie wiadomo tylko co gorsze, obrażający się twórcy czy zbulwersowani widzowie, którzy po ujrzeniu skrawka gołego pośladka dostają napadów szału.

Film na Netflixie pojawi się w styczniu 2019. Polska premiera kinowa została zapowiedziana na 22 marca 2019 roku.


Autor: Patryk Wolny