Angielska sztuka o amatorskiej trupie teatralnej „Nic nie gra” już 5 marca na deskach Wrocławskiego Teatru Komedia. W głównych bohaterów wcielą się: Agnieszka Wielgosz, Rafał Kwietniewski, Tomasz Lulek i Paweł Okoński. Jak zapewnia dyrektor Okoński będzie to połączenie Agaty Christie i Monty Pythona – pisze Sabina Misakiewicz.  

„Nic nie gra” oprócz Wrocławia, będzie wystawione niebawem w Niemczech, Austrii czy Japonii. W Nowym Jorku za wyreżyserowanie tej farsy wziął się sam J.J. Abrams. Szefowie Teatru Komedia postanowili także zmierzyć się z tą śmiesznie-straszną historią o amatorach chcących robić prawdziwy teatr.

Chcemy pokazać, jak oni sobie poradzą w tym teatrze, który jest machiną – mówi Paweł Okoński, reżyser i dyrektor teatru. – U nas będzie tak, że aktorzy przełamią czwartą ścianę i włączą w nasze spektakle widzów.

Zatem każdy spektakl może być zupełnie inny, nieprzewidywalny. Zwykle reżyser odpowiada za ciąg logiczny zdarzeń. Tym razem  wiele będzie zależało od zachcianek widzów.

Będziemy improwizować, a jak wiemy dobra improwizacja musi być przygotowana – opowiada Rafał Kwietniewski, założyciel Teatru dla Początkujących, wieloletni aktor Ad Spectatores. – Taka gra wymaga nienagannego warsztatu. Tu nie ma miejsca na pomyłkę. Co więcej, trzeba podwójnie grać: nie dość, że amatora, to jeszcze takiego, któremu wszystko się wali. Bo w tym spektaklu, wszystko, co mogłoby się zepsuć, zepsuje się – kończy Kwietniewski.

Pierwszy raz na scenie komedii pojawi się Agnieszka Wielgosz, wspólnie z Pawłem Okońskim grająca w serialu „Pierwsza miłość”.

Paweł wielokrotnie mnie namawiał i wreszcie jestem – tłumaczy swoją obecność Agnieszka Wielgosz. – To bardzo trudna formuła i wymagająca, ale próbujemy obudzić w sobie naturszczyka by dobrze wejść role amatorów – dodaje aktorka.

Angielski humor w „Nic nie gra” zapewni widzom niebanalny wieczór. Rekordy popularności na WestEndzie przyczyniły się do uhonorowania spektaklu prestiżową nagrodą Laurence Olivier Award dla najlepszej komedii.


„Nic nie gra” /The Play That Goes Wrong/

H.Lewis, J. Sawyer, H. Shields
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Paweł Okoński
Scenografia: Wojciech Stefaniak,
Kostiumy: Zofia de Ines
Obsada: Agnieszka Wielgosz, Rafał Kwietniewski,Tomasz Lulek, Paweł Okoński oraz Marzena Kopczyńska, Kinga Zabokrzycka, Marian Czerski, Radek Kasiukiewicz i Jerzy Mularczyk.


Autor: Sabina Misakiewicz