„One More Time With Feeling” to ekskluzywny kinowy materiał w reżyserii Andrew Dominika („Zabójstwo Jessego Jamesa…”, „Zabić, jak to łatwo powiedzieć”), będzie pierwszą okazją do wysłuchania „Skeleton Free” – najnowszego, szesnastego już studyjnego albumu kapeli Nick Cave & the Bad Seeds. Film muzyczny zostanie wyświetlony w kinach na całym świecie 8. września, na dzień przed oficjalną premierą albumu.

Wstępnie pomyślany jako zapis koncertu, „One More Time With Feeling” wyewoluował w coś o wiele głębszym znaczeniu. Andrew Dominik zagłębił się w tragiczne tło procesu twórczego Nicka Cave’a, który materiał na album tworzył pogrążony w żałobie. Finalnie muzyczny dokument składa się z piosenek z nowego albumu wykonanych na żywo, wywiadów z członkami zespołu oraz poetyckich ujęć z narracją Cave’a. Rezultat, zarejestrowany w czerni i bieli, to kruchy, surowy i prawdziwy zapis podróży artysty przez najtrudniejsze chwile w życiu. Film w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami.

Andrew Dominik o filmie:

Po śmierci syna Nicka widywaliśmy się dość często z nim i jego rodziną (chłopiec miał 15 lat, w lipcu 2015 spadł z klifu – dop. red.). Kiedy zaproponował mi zrobienie filmu, który miał pokazać proces nagrywania nowego albumu Bad Seeds, zapytałem go, dlaczego chce to zrobić. Odpowiedział, że są rzeczy, o których chciałby powiedzieć, ale nie wiedział komu. Nie chciał tego zrobić w formie tradycyjnego wywiadu, bo on czuł, że chce przekazać, co się dzieje ludziom, dla których jego muzyka jest ważna – dać chociaż poczucie, że wszystko idzie do przodu.

Posłuchałem całej płyty, próbując znaleźć pomysł na realizację całości. Finalnie zgodziłem się, pod warunkiem, że będę mógł zarejestrować czarno-biały obraz w technologii 3D. Nick powiedział, że nienawidzi 3D, więc pokazałem mu stare czarno-białe zdjęcia przez rzutnik z lat 50. Myślę, że takie czarno-białe obrazy i dramaturgia 3D idealnie ilustrują brzmienie płyty i stan paraliżu, w którym znajdował się Nick w tamtym czasie.

Żeby to osiągnąć, zbudowaliśmy masywną, porządną, statyczną kamerę, która dodała klimatu filmowi. Nikt do tej pory nie widział czarno-białego filmu 3D, nie animowanego – przynajmniej ja o takim nie słyszałem. To było połączenie nowej i starej technologii tak jak nowa płyta Nick Cave & The Bad Seeds „Skeleton Tree”.

Nick przyjechał do Los Angeles i obejrzał film. Jego reakcja była oczywiście negatywna, ale jak mogłoby być inaczej? W końcu powiedział: „zostawcie wszystko jak jest” i tak zrobiliśmy. Powiedział też, iż widać, że film powstał z pasji i że chciałby, żeby publiczność zobaczyła go w 3D.

https://www.youtube.com/watch?v=svru1jNLIK8

„One More Time With Feeling”

czwartek | 8 września 2016  | godz. 20
Multikino Pasaż Grunwaldzki.
Bilety: 25 zł