Informacja o podejrzanym pakunku – urządzeniu przypominającym zdalnie starowany ładunek wybuchowy. Zamknięta ulica M. Skłodowskiej – Curie. Ewakuacja 450 osób z pobliskiego biurowca.

fot. KWP

17 sierpnia 2011 roku, około godziny 8.00 Oficer Dyżurny Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu został powiadomiony przez dyspozytora MKP, że na przystanku tramwajowym przy ul. M. Skłodowskiej – Curie, tuż przez samym rondem R. Regana, na krawężniku ustawiony jest podejrzany pakunek – urządzenie wyglądem przypominające zdalnie sterowany ładunek wybuchowy. Dyżurny natychmiast skierował w to miejsce policjantów, którzy potwierdzili tę informację. Urządzenie miało własne, akumulatorowe zasilanie, elektroniczny panel sterowania z aktywnym wyświetlaczem oraz antenę. Całość, składająca się z kilku elementów, oklejona była taśmą izolacyjną i połączona przewodami.

W związku z tą sytuacją wyłączono dla ruchu kołowego i pieszych cześć ulicy Skłodowskiej i zorganizowano objazdy. Na miejsce skierowano wszystkie niezbędne służby ratownicze – policję, straż pożarną, pogotowie ratunkowe oraz nadzór ruchu MPK. Z pobliskiego biurowca ewakuowano około 450 osób. Po kilkudziesięciu minutach policyjni pirotechnicy zneutralizowali potencjalne zagrożenie. Urządzenie nie zawierało materiałów wybuchowych, czy innych materiałów niebezpiecznych. Wrocławska policja natychmiast rozpoczęła działania w celu ustalenia, kto i dlaczego na przystanku tramwajowym umieścił taki przedmiot.

Okazało się że, w nocy pracownicy MPK, którzy wykonywali w tym miejscu prace związane z regulacją ruchu, zapomnieli zabrać swojego urządzenia własnej konstrukcji…

(asp. sztab. Wojciech Wybraniec)