Średniowieczna restauracja, jedna z najstarszych w Europie, Piwnica Świdnicka nadal pozostaje zamknięta i pusta. Zakończył się przetarg miejski na dzierżawę pomieszczeń tej piwiarni, jednak nie zgłosił się żaden chętny.

Piwnica Świdnicka to lokal działający od 1273 roku w piwnicach Ratusza na Rynku we Wrocławiu. To zabytkowe i kultowe miejsce ma jednak problem ze znalezieniem nowego właściciela.

Restauracja pozostaje zamknięta od stycznia tego roku. Jest to skutek wyroku sądowego w procesie magistratu z ostatnim najemcą Piwnicy Świdnickiej, Ryszardem Varisellą. Dzierżawił on lokal od kilkunastu lat, lecz zdaniem sądu od 2012 roku bezumownie. Dlatego też z początkiem tego roku lokal został przekazany w ręce urzędu miejskiego.

Okazuje się, że spór sądowy nie był ostatnim problemem tego miejsca, ponieważ obecnie nikt nie chce prowadzić tam biznesu. Magistrat chciał wynająć pomieszczenia Piwnicy Świdnickiej do celów gastronomicznych na dziesięć lat z możliwością wydłużenia umowy. Cena wywoławcza miesięcznego czynszu miała wynosić prawie 39 tysięcy złotych. Miasto wymagało również wpłaty wadium o tej samej wysokości. Należy także dodać, że lokal wymaga gruntownego remontu, którego musiałby podjąć się nowy najemca. Jednak termin składania ofert minął, a nikt taki się nie zgłosił.

Piwnica Świdnicka pozostaje zamknięta, a na łamach Radia Wrocław Paweł Szot z wrocławskiego magistratu informuje, że możliwe jest, iż miasto ogłosi kolejny przetarg.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: www.wikipedia.org