- KARTKA Z KALENDARZA - 17 LIPCA -


Nasze propozycje.

- REKLAMA -

*
KINO

Kultowy „Kingsajz” w reżyserii Juliusza Machulskiego będzie można zobaczyć na otwarcie czwartego sezonu Polish Cinema for Beginners. Kto pamięta, że w Polsce istniała niegdyś Szuflandia – kraina zamieszkana przez krasnoludki, które przy pomocy tajemniczego eliksiru mogły powiększyć się do ludzkich rozmiarów i przenieść się do krainy wolności, konsumpcji i rozkoszy? Ociekająca humorem i erotyką komedia fantasy ukazująca w krzywym zwierciadle system komunistyczny, do dziś pozostaje jednym z najbardziej kultowych polskich filmów. Gościem pierwszego pokazu będzie dr Artur Majer – filmoznawca, autor książki „Kino Juliusza Machulskiego”.

Czwarty sezon Polish Cinema for Beginners zainaugurowany zostanie 19 lutego w Kinie Nowe Horyzonty o godzinie 19.
Bilety: 16 zł i 13 zł.

*
HISTORIA

Tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 roku jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje – już pod koniec II wojny światowej w schronie działał szpital i punkt oporu. Podczas drugiego pokazu w Kinie „Schron” dzięki filmowi „Godziny nadziei” Jana Rybkowskiego, zobaczymy odwołanie właśnie do tej funkcji dzisiejszej przestrzeni MWW.

Prezentowany film przenosi nas w ostatnie dni drugiej wojny światowej, do małego miasteczka na Ziemiach Zachodnich. Znajduje się w nim szpital polowy, a w miejscowości jest zgromadzona zbieranina różnych narodowości: polscy i radzieccy żołnierze, więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych, amerykańscy jeńcy. W okolicznych lasach ukrył się oddział SS. Starcie jest nieuniknione. Film w reżyserii Jana Rybkowskiego („Kapelusz pana Anatola”, „Chłopi”), z którym współpracował Stanisław Różewicz (brat Tadeusza, autor m.in.: „Świadectwa urodzenia”, był porównywany z kinem włoskiego neorealizmu, dziś bywa określany zapomnianym arcydziełem polskiego kina.

Organizując cykl filmowy w przestrzeni MWW w dawnym schronie przeciwlotniczym pomysłodawcy chcą postawić kilka pytań. Po pierwsze: o funkcję miejsca i o to, co ją determinuje? Po drugie: o idealne dla dzisiejszych czasów warunki do odbioru filmów. Kino? Dom? A może alternatywne przestrzenie projekcyjne? Po trzecie: czy w mieście, w którym działają dwa multipleksy studyjne, ludzie są nasyceni czy marzą o kameralnym kinie w starym stylu? W pierwszej połowie 2015 roku poszukiwany będą odpowiedzi odwołujące się do pogmatwanej historii schronu przy Placu Strzegomskim.

Projekcja „Godzin nadziei” odbędzie się 18 lutego o godzinie 19:00. Wstęp na pokazy Kina „Schron” jest wolny (liczba miejsc ograniczona). Kuratorem cyklu jest Lech Moliński, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

*
TEATR

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka zaprasza dzieci, rodziców i dziadków, na międzypokoleniowy teatralny Projekt Wielkopostny. W trakcie projektu uczestnicy wezmą udział w warsztatach teatralnych, w wyniku których powstanie pokaz inspirowany Misterium Męki Pańskiej, który zostanie pokazany na naszej scenie 29 marca (ul. Kuźnicza 29a). Warsztaty odbywać się będą w dniach 21-22 i 28-29 marca w godzinach 11.00-16.00

Udział w projekcie jest bezpłatny. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.Zapisy na warsztaty: k.augustyniak@wctd.wroclaw.pl

*
KINO

W nocy z 12 na 13 lutego – 50 sekund po północy we wrocławskich kinach sieci Multikino odbędą się premierowe pokazy najbardziej oczekiwanej premiery tego roku – „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Ekranizacja największego bestsellera ostatnich lat. Książka „Pięćdziesiąt twarzy Greya” uznawana jest za najszybciej sprzedającą się w historii literatury; do dziś serię kupiło ponad 100 milionów osób na całym świecie.

*

 

Autor | Daniel E. Groszewski

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy Raport #24 (10.02.2015)
Następny artykuł„Ida” z nagrodą BAFTA
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.