Nasze propozycje.

*

DEBATA

„Uczestnictwo wrocławian w kulturze” – to spotkanie z drem Jackiem Plutą oraz drem hab. Mateuszem Błaszczykiem – współautorami „Wrocławskiej Diagnozy Społecznej 2014”.

Wrocławska Diagnoza Społeczna 2014 to zakończony właśnie projekt socjologicznych badań mieszkańców Wrocławia będący efektem współpracy nawiązanej w obszarze szeroko rozumianej polityki społecznej, pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim i Urzędem Miejskim Wrocławia. WDS 2014 to jedne z największych badań społecznych poświęconych mieszkańcom miasta.

W ramach realizowanego projektu badacze z UWr zajęli się kwestią wielowymiarowej oceny kondycji mieszkańców Wrocławia. Obecne spotkanie poświęcone będzie problemom spędzania czasu wolnego i uczestnictwa w kulturze mieszkańców Wrocławia a także refleksji na temat relacji między kulturą (uczestnictwem w kulturze) jako konsumpcją a funkcjonowaniem miast.

Na spotkaniu będziemy zastanawiali się nad tym:
– jakie są uwarunkowania aktywnego uczestnictwa w kulturze i praktykach wolnoczasowych?
– jaki jest potencjał uczestnictwa mieszkańców w płatnej kulturze?
– jak mieszkańcy postrzegają możliwości i bariery aktywnego spędzania czasu wolnego i uczestnictwa w kulturze?
– kto jest narażony na wykluczenie z uczestnictwa w kulturze?

MWW, Beautiful Tube
czwartek, 5 marca, godz. 18

*

WYSTAWA

Od 27 lutego (godz. 12:00) do 11 maja 2015 roku w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu będzie można obejrzeć unikatową wystawę polskiej architektury pocztowej zorganizowaną przez Pocztę Polską we współpracy z Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Od XIX wieku budynki poczty stanowią stały element tkanki miejskiej. Historia poczty nieustannie przeplata się z historią architektury. Goście wystawy będą mogli prześledzić, jak rozwijała się architektura pocztowa na przestrzeni wieków.

Podczas otwarcia wystawy, 27 lutego, odbędzie się również uroczyste przekazanie nagród uczestnikom konkursu na Placówkę Premium Poczty Polskiej.

Placówki Premium są wyjątkowe, ponieważ łączą obiekty o charakterze historycznym z nowym kierunkiem rozwoju firmy, w związku z tym są idealnym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością. Placówki Premium to rozwiązanie, dzięki któremu obiekt reprezentacyjny jednocześnie oferuje najszerszy zakres usług. Dodatkowo w placówkach Premium Plus, które objęte są ochroną konserwatorską, zrealizujemy pomysły zaproponowane przez zwycięzców konkursu.

Wystawę będzie można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu przy ul. Krasińskiego 1.

*

WYSTAWA

Miasto jest nie tylko prostą przestrzenią, którą można odrysować na większej mapie, gdzie przebiegają określone procesy demograficzne albo których strzelistość różnicuje „nudny” wiejski krajobraz. Miasto jest też tekstem. Uczymy się go czytać, rozpoznawać jego gramatykę i ortografię. W obszarze społecznym miejski komunikat się gmatwa, komplikuje. Nie jest tak oczywisty, jak jeszcze przed kilkoma dekadami. Na miejskiej tkance zostawiają swój ślad różne porządki, dyskursy. Przemiany, którym stale poddawane jest polskie społeczeństwo, szczególnie można dostrzec w wielkich aglomeracjach. Współwystępowanie świeckiego z bogoojczyźnianym, hipsteriady z normalsami, bogactwa i biedy stało się możliwe dopiero w czasie wolnym. Wolnym od 1989 roku, wolnym od pracy i wolnym od normy.

Wspomniane porządki, systemy normatywne ścierają się w miejskiej przestrzeni, pozostawiając „rzeczy”: krzyże, które nie upamiętniają samolotowych katastrof; tęcze, które płoną, i sklepowe witryny, które pozostają obietnicą nowego, lepszego świata.

Maciej Skawiński fotografuje miasto i jego porządki lub, jak ktoś mógłby powiedzieć: „nieporządki”. Udaje mu się złapać i zatrzymać moment. Moment pisania małych wielkich narracji.

Bartek Lis, kurator

—-
Maciej Skawiński

Działalność fotograficzną skupia na zainteresowaniu człowiekiem, jego codziennością, wyborami oraz uwikłaniem w wydarzenia. Najchętniej posługuje się dokumentem i reportażem fotograficznym, ponieważ w jego opinii to właśnie fotografia pozwoli stworzyć najwierniejszy, najgłębszy i najbardziej przejmujący obraz współczesnego człowieka.

W latach 1995-2001 zainteresowania twórcze łączy z pracą zawodową fotoreportera. Jednocześnie zainteresowanie człowiekiem ma wyraz w licznych publikacjach (m. in. Rzeczpospolita, Magazyn Gazety Wyborczej, Tygodnik Powszechny). W tym okresie zdobywa wiele nagród, m. in. World Press Photo (1998) i Zdjęcie Roku w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej (2000).

W roku 2000 realizuje projekt fotograficzny „Widzieć słyszeć dotykać wiedzieć” Wystawa zbiorowa m. in. z Mikołajem Grynbergiem, Tomaszem Gudzowatym, Chrisem Niedenthalem, Wojciechem Prażmowskim i Andrzejem Świetlikiem.

Od roku 2001 do dzisiaj współtworzy pierwsze w Polsce pismo internetowe poświęcone szeroko rozumianemu reportażowi (www.dziennikarze-wedrowni.org). Jest ono miejscem pracy twórczej, edytorskiej i zawodowej. Z czasem staje się forum dla wielu autorów słowa, obrazu i dźwięku. Jest to również czas pracy fotograficznej, powstają wtedy reportaże z Afganistanu, Iranu, Izraela, Pakistanu, Rosji i RPA. Ale również i może przede wszystkim z Polski. Efektem tej działalności jest również wiele publikacji.

W 2004 roku jako jedyny fotograf z Polski bierze udział w wystawie Fotokunst aus den zehn neuen EU-Landern w Martin-Gropius-Bau w Berlinie pokazując dokument fotograficzny o Polsce.

W 2005 roku realizuje we Francji dokument o chlebie (wspólnie z Lorne Liesenfeldem, Chrisem Niedenthalem, Tadeuszem Rolke i Armandem Urbaniakiem) zakończony wystawą zbiorową w warszawskiej galerii Synteza w 2007 roku.

W roku 2014 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizując dokument fotograficzny przedstawiający współczesną Polskę.

Miasto. Porządki
Maciej Skawiński
wystawa, strefa miejska, przestrzeń wokół windy
27.2–30.3.2015
wernisaż, godz. 19

Zebrał | Daniel E. Groszewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #27 (20.02.2015)
Następny artykułWyspa Słodowa 7 – sprawa nas wszystkich
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.