Nasze propozycje.

*

TEATR

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na powracające na scenę przedstawienie „Osąd”. Tematu sądu ostatecznego uwiecznionego na obrazie Hansa Memlinga podjęli trzej polscy reżyserzy, artyści różnego pokolenia, odmiennych estetyk i posługujący się innymi konwencjami teatralnymi − Jerzy Kalina, Paweł Passini i Leszek Mądzik.

Dzięki zaproszeniu Kaliny, Passiniego i Mądzika do realizacji przedstawienia we Wrocławskim Teatrze Pantomimy udało się skonfrontować na scenie nie tylko różne artystyczne jakości, ale również pokazać najważniejsze kierunki w polskim teatrze: jego aspekt performatywny, czerpiący z tradycji teatru ubogiego; multimedialne rozwiązania scenograficzno-dramaturgiczne oraz symboliczną wizyjność charakterystyczną dla teatru plastycznego.

Motyw egzystencjalnego końca człowieczeństwa, zyskał w tym teatralnym kolażu, rangę metafizycznej podróży. Reżyserom udało się wykorzystać możliwości i specyfikę polskiej pantomimy. Przedstawienie jest bardzo plastyczną i dobrze skonstruowaną dramatycznie ruchową narracją, której siłą są umiejętności zespołu WTP.

Na scenie wystąpi niemal cały zespół aktorski oraz gościnnie Marek Oleksy wieloletni aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Maciej Wyczański – aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie.

„Osąd” reż. Jerzy Kalina/Paweł Passini/Leszek Mądzik
26, 27 lutego, godz. 19.00,
Duża Scena Teatru Polskiego we Wrocławiu
Rezerwacje: tel. 71 337 21 03

*

WYSTAWA

Blisko 80 prac Zdzisława Beksińskiego przede wszystkim z lat 50.60. i 70. oraz kilka z 90. XX w. wykonanych w technikach rysunku ołówkiem, kredką, węglem, tuszem, długopisem oraz piórem można oglądać w galerii wrocławskiego Centrum Kultury „Zamek”. Wernisaż odbył się w 10 rocznicę tragicznej śmierci artysty, w sobotę 21 lutego.

W liście do Piotra Dmochowskiego w 2001 r. Beksiński pisał:
„(…) Wszyscy mamy wbudowany ten sam mechanizm popędu płciowego, ale wyobraźnia seksualna jest już indywidualną cechą, podobnie jak styl malarski. Podejrzewam, że nie istnieje „norma”, a jedynie dostosowanie się do wymogów określonej kultury.”

Rysunki są „unaocznieniem”, „zmaterializowaniem” w technikach artystycznych obrazów zaczerpniętych z podświadomości artysty, będących zarazem symbolami stanów duchowych współczesnego człowieka.

Ponure introwertyczne wizje Beksińskiego wyrażają jego lęki, osobiste przeżycia – wewnętrzne demony, które posiada każdy z nas, a które każda kultura zawiera w mitach i symbolach.

Wystawa czynna do 22 marca
ceny biletów: 6 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy)
3 zł / os bilet grupowy( min 10 osób)

wystawa czynna:
pon-pt godz. 8:00 – 20:00
sob-niedz 10:00 – 18:00

beksinski

*

FILM

Już w piątek, 6 marca, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na wrocławską premierę „Był sobie las” – nowego filmu Luca Jacqueta. Po nagrodzonym Oscarem słynnym „Marszu pingwinów” reżyser zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety.

Jak tak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Zapierający dech w piersiach „Był sobie las” pokazuje pozwala nam zajrzeć za kulisy cudu przyrody – obserwujemy cykl życia lasów, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Widz poznaje spektakularny świet tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami.

*

KONCERT

Muzyczny życiorys Franka Sinatry – to koncert, który będzie można przeżyć w Sali Koncertowej Radia Wrocław (przeniesiono z Teatru Polskiego we Wrocławiu; bilety zachowują ważność).

sobota, 28.02, godz. 19
Bilety: 200 zł, 150 zł, 120 zł, 100 zł

Zebrał | Daniel E. Groszewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #28 (24.02.2015)
Następny artykułImprowizacje # 2
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.