Nasze propozycje.

*

FILM I SPOTKANIE

Już 9 kwietnia pokaz filmu ‚Kobieta samotna’ oraz spotkanie z reżyserką – Agnieszką Holland w Dyskusyjnym Klubie Filmowych Politechnika (Wybrzeże Wyspiańskiego 27). Początek spotkanie o godz. 19.

Agnieszka Holland – jedna z najbardziej znamienitych polskich osobowości sztuki filmowej, reżyserka, scenarzystka i aktorka. Na świat przyszła w Warszawie, w 1948 roku. W wieku osiemnastu lat podjęła studia w czeskiej uczelni filmowej FAMU, gdzie odznaczała się wyjątkowymi umiejętnościami już jako studentka. Zajmowała się także tłumaczeniami z języka czeskiego (m. in. przełożyła „Nieznośną lekkość bytu” M. Kundery).
Chętnie podejmowała tematy polityczne w swoich pierwszych etiudach i filmach akademickich, działała w ruchach studenckich w okresie Praskiej Wiosny, a za pomoc tak zwanym ‚taternikom’ wylądowała w areszcie na 6 tygodni.
Po powrocie do ojczyzny trafiła pod skrzydła Andrzeja Wajdy, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w Zespole Filmowym X, tworząc tak zwane Kino Moralnego Niepokoju. Wtedy też powstał obraz „Kobieta Samotna”, który w ówczesnym czasie został ocenzurowany i mógł być pokazywany tylko na prywatnych taśmach.
Na przestrzeni lat Agnieszka Holland umocniła swoją pozycję w polskich środowisku filmowym, lecz nie tylko – tworzyła ona również w ekipach francuskich (m.in. Olivier, Olivier) czy amerykańskich (m.in. „Kopia Mistrza” czy „Tajemniczy ogród”).
Artystka jest laureatką licznych nagród i odznaczeń, takich jak np. FIPRESCI na festiwalu w Cannes, wyróżnienie nowojorskich krytyków filmowych czy Złoty Glob- jedyny w polskiej kinematografii! Trzykrotnie nominowana do Oscara – w 1985 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „Gorzkie żniwa”, w 1991 w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za „Europa, Europa”, w 2011 ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „W ciemności”.
Od 1981 mieszka i pracuje także w Europie Zachodniej i USA.
Członek Polskiej Akademii Filmowej, w latach 2008-2012 jej prezydent. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, od roku 2014 przewodnicząca zarządu akademii.
Wybitna osobowość, znana nie tylko z obrazów reżyserskich, ale także z prywatnych opinii, skłaniających do refleksji. Przyjdź na film i spotkanie! Zadaj własne pytanie!

Agnieszka_holland

*

TEATR

Wyczekiwana premiera „Dziadów” cz. III w piątek, 10 kwietnia w Teatrze Polskim. Oczywiście biletów na premierę już nie ma, ale warto szukać wolnych miejsc w kolejnych terminach. Prace na ostatniej prostej.

Przypominamy, że to wersja bez skrótów! W roli Konrada zobaczymy Bartosza Porczyka, a w roli księdza Piotra Mariusza Kiliana.

dziady

*

BARTENDERS

Wraz z firmą APS Glass & Bar Supply i Diageo Polska mamy zaszczyt zaprosić was na kolejną edycje wrocławskiego konkursu barmańskiego WBC.

Piętnastu uczestników będzie zmagać się w WBC. Najważniejszym elementem każdego koktajlu jest użycie 3cl ginu Tanqueray no. TEN. Każdy uczestnik ma 7 minut na stworzenie i przedstawienie Jury oraz publiczności swojego koktajlu.

20 kwietnia, godz. 16
Szklarnia
ul. Ofiar Oświęcimskich 19

konkurs

*

Zebrał | Daniel E. Groszewski

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #37 (31.03.2015)
Następny artykuł36. Przegląd Piosenki Aktorskiej [AKTUALIZOWANE]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.