Nasze propozycje.

*

FILMY

W dniach 13 kwietnia oraz 5 maja o godz. 10 w Kinie Nowe Horyzonty odbędą się dwa pokazy specjalne Kadrów Wrocławia, które stanowią kontynuację i nawiązanie do zrealizowanego w listopadzie 2014 r. przeglądu filmów dokumentalnych o Wrocławiu. Na program obu pokazów złożył się wybór najciekawszych archiwalnych filmów o Wrocławiu zrealizowanych w latach 1945 – 2014. Przed projekcjami odbędzie się krótka prelekcja wprowadzająca widzów w kontekst historyczny ich powstania.
Na seanse zapraszamy zarówno grupy szkolne, jak i widzów indywidualnych. Bilety już w sprzedaży: http://www.kinonh.pl/film.do?id=11188

W programie:

• WYROK NA MIASTO, reż. Janusz Chodnikiewicz, 1968
Film opowiada o losach Festung Breslau, a komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć są wspomnienia niemieckiego księdza, autora Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945.
• WROCŁAW W POLSKIEJ KRONICE FILMOWEJ(1945 – 1965)
Blok poświęconych Wrocławiowi fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945 – 65. Można tu zobaczyć m.in. dymiące ruiny miasta, deportację ludności niemieckiej, odbudowę miasta.
• ODBUDOWA WROCŁAWIA, reż. Marcin Bradke, 2005
Film opowiada o skali zniszczeń wojennych oraz o trudach i problemach powojennej odbudowy Wrocławia. Przypomina także historię miasta i jego wielokulturową przeszłość.
• KRĘCI CIĘ WROCŁAW? KRĘĆ WROCŁAW!
Filmy nagrodzone w konkursie na krótki film o Wrocławiu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”. W programie wybrane filmy z lat 2011-2014.

Osobny pokaz o nieco innym programie odbędzie się także 16 kwietnia. więcej informacji: http://www.kinonh.pl/film.do?id=11187

BILETY:
Szkolny (grupowy): 10 zł, opiekunowie gratis.
Normalny: 20 zł
Ulgowy: 18 zł
Seniorski: 13 zł

kadry

*

JEDZENIE

„Apetyt na miasto” to festiwal, w ramach którego przez tydzień w czterech największych polskich miastach (Wrocław, Poznań, Warszawa i Kraków), w ponad 120 restauracjach będziecie mogli spróbować specjalnego, festiwalowego menu w przystępnej cenie!

Mówiąc krótko, organizatorom chodzi o to, żebyście wyszli z domu, zamówili posiłki w restauracjach, spędzili miło czas i nie wydali przy tym fortuny. Przy okazji festiwalu będzie można też zdobyć zniżki na bilety do kin i teatrów. Będzie można też przewietrzyć szafy przy pomocy niezależnych polskich projektantów.

Mamy nadzieję, że to rozbudzi Wasz Apetyt na miasto.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy kupić voucher o wartości 39 zł. Lista restauracji niebawem.

apetytnamiasto

*

SPOTKANIE

Jedno z trzech spotkań autorskich z Marinem Mălaicu-Hondrari i tłumaczem Dominikiem Małeckim, promujące powieść „Bliskość” odbędzie się we Wrocławiu, w czwartek – 9 kwietnia w Tajnych Kompletach. Spotkanie prowadzi Patrycja Spychalska.

„W tym czasie poznałam Adriana, stróża na parkingu samochodowym, wysokiego, powolnego i małomównego Rumuna. (…) Kiedy pierwszy raz weszłam do jego przyczepy, powiedział: witaj w Rumunii! Być może powiedział tak z powodu leżących na półeczce książek w języku rumuńskim, albo ze względu na stare radio, które nadawało audycję w języku tak obcym, że mógł to być tylko rumuński, choć teraz myślę, że powiedział witaj w Rumunii, bo coś musiał powiedzieć, w jakiś sposób przekraczałam próg jego domu, domu, którego nie był pewien, i wtedy rzekł witaj w Rumunii, i tak próbował opanować emocje, i skorzystał ze słów, żeby szeroko rozewrzeć ramiona, a jego długie i drżące palce dotknęły granic Rumunii, ponieważ Rumunia miała nie więcej niż półtora metra szerokości i co najwyżej trzy metry długości, i na dole była jedynie zniszczona wykładzina, a na górze, to znaczy kilka centymetrów od jego głowy, Rumunia miała niebo z prasowanych płyt wiórowych, gdzie na samym środku był otwór z oderwanym uchwytem, i tam dusze Rumunów wstępowały do nieba”.

bliskosc

*

Zebrał | Daniel E. Groszewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #38 (03.04.2015)
Następny artykułwracamy 10 kwietnia
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.