Nasze propozycje.

*

GITAROWY REKORD GUINNESSA

W niedzielę 12 kwietnia w Galerii Dominikańskiej znany wrocławski gitarzysta i pedagog, Leszek Cichoński będzie przygotowywał wszystkich chętnych do bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa 2015. Udział w gitarowych warsztatach jest bezpłatny!

1 maja, jak co roku, tradycyjnie „Hey Joe” Jimiego Hendrixa zabrzmi we Wrocławiu mocą tysięcy gitar i po raz kolejny wspólnie spróbujemy pobić Gitarowy Rekord Guinnessa! Ostatni raz udało się to w zeszłym roku, kiedy do bicia Rekordu przyłączyło się 7 344 gitarzystów.  W tym roku potrzeba przynajmniej jednego więcej, bo po raz kolejny przejść do historii.

W tym celu organizatorzy Thanks Jimi Festival pragną zachęcić jak największa liczbę osób do nauczenia się „Hey Joe” i wzięcia udziału w Rekordzie.

 – Nie trzeba mieć gitarowego doświadczenia, by szybko nauczyć się tej jednej piosenki. To tylko 5 akordów. W zasadzie wystarczy gitara i trochę dobrej woli – przekonuje pomysłodawca Gitarowego Rekordu Guinnessa, Leszek Cichoński.

Na dowód swoich słów  muzyk poprowadzi niedzielne warsztaty dla chętnych gitarzystów. Potrwają one od godz. 14.00 do 16.30 na poziomie -1 we wrocławskiej Galerii Dominikańskiej.

Pod fachowym okiem doświadczonego instruktora będzie można nauczyć się grać kultowy przebój Jimiego Hendrixa „Hey Joe” oraz inne utwory. Można też będzie porozmawiać z Leszkiem Cichońskim, posłuchać muzycznych porad oraz dowiedzieć się wszystkiego o historii Gitarowego Rekordu Guinnessa i przygotowaniach do tegorocznej edycji.

Dodatkową atrakcją niedzielnego spotkania będzie możliwośc wygrania zaproszeń  na Koncert Gwiazd Gitarowego Rekordu Guinnessa,  na którym zagrają NAZARETH, NIGEL KENNEDY i IRA.

Zaczynamy o godz.14.00, przyjdź z gitarą i znajomymi 🙂

Osoby, które nie mogą pojawić się w Galerii Dominikańskiej, ale chciałyby nauczyć się grać „Hey Joe”, mogą znaleźć pomocne materiały na www.heyjoe.pl.

Organizatorzy przypominają, że w tym roku bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa odbywa się na terenie kompleksu Hali Stulecia, przy ul. Wystawowej 1.

Udział w Gitarowym Rekordzie jest bezpłatny, nie obowiązują też ograniczenia wiekowe.

logo_jimi_2015-_polski

*

TEATR

Scenariusz „Skazane na ogień” powstał w oparciu o książki: Jacob Sprenger, Heinrich Kramer „Młot na czarownice”, Erica Jong „Czarownice” oraz wiele innych, składa się też z krótkich cytatów ze znanych dzieł literackich (np. Goethe „Faust”) oraz pieśni i piosenek ludowych a także utworów współczesnych i improwizacji aktorek.

Forma spektaklu jest kolażem różnych stylów teatralnych. Bardzo ważne będzie w nim przenikanie słowa, śpiewu, tańca i ruchu. Muzyka tworzona w większości na scenie, z wykorzystaniem instrumentów pochodzenia etnicznego. Teatr alternatywny, nie bazujący na narracji tekstowej, poszukujący, interdyscyplinarny. Zarówno w warstwie wizualnej, jak i muzycznej próbujemy łączyć tradycję i ludowość z nowoczesną estetyką, tworząc most semiotyczny pomiędzy baśniowością a światem realnym współczesnej kobiety.

scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska, scenografia: Mateusz Mirowski, muzyka: Sambor Dudziński i Katarzyna Tercz, ruch sceniczny: Joanna Wolańska, współpraca dramaturgiczna: Piotr Wołujczyk, plakat i grafiki promocyjne: Rafael Akahira, realizacja filmowa, filmy promocyjne: Patrik Eriksson, obsada: Wioletta Akahira, Katarzyna Pałka, Emilia Szepietowska, Anna Rakowska, Karolina Zajdel oraz Zuzia Bielska

29 i 30 kwietnia, godz. 18
Teatr ZAR
Rynek-Ratusz 27

skazane

*

KONCERT

Kolejne trzy koncerty w ramach cyklu Podróże Po Strunach im Marka Długosza odbędą się już w kwietniu i maju! Fanów gitary czekają znakomite wyprawy w świat: fingerstyle’u, poezji śpiewanej i dawnej muzyki hiszpańskiej. Pierwsza z nich to koncert mistrza gitary akustycznej – Piotra Resteckiego, który już 12 kwietnia zagra we wrocławskiej galerii neonów.

Piotr Restek Restecki to niezwykle utalentowany kompozytor i gitarzysta akustyczny, który przy pomocy zaledwie „sześciu strun” potrafi stworzyć wspaniały muzyczny show. Gitara Resteckiego porywa publiczność w całej Polsce, od kiedy artysta dał się poznać jako finalista pierwszej edycji programu Must Be The Music. Jednak ten program był jedynie motorem napędowym, uruchamiający potencjał artysty. Obecnie Piotr Restecki jest uznawany za jednego z najlepszych polskich gitarzystów akustycznych i często zapraszany jest do prowadzenia warsztatów. Tradycją jest już chociażby jego udział w Letnim Kursie Gitary w Krzyżowej.

Artysta znany jest również z tego, że z łatwością fuzuje style – przez rock, blues, jazz i country, aż do ulubionej przez niego techniki fingerstyle. Pozwala ona na jednoczesne prowadzenie melodii, linii basu oraz podkładu akordowego, przez co kompozycje Restka są niezwykle oryginalne i nie do podrobienia. Doskonałym tego dowodem była ostatnia płyta artysty Więcej niż słowa.

12 kwietnia w klimatycznej Klubogalerii Neon Side Piotr Restecki zaprezentuje świeżą porcję swoich gitarowych umiejętności. Koncert One Question będzie występem promującym jego materiał na nową płytę. Zapowiadające płytę klipy One Question, New Song i O.S.D brzmią niezwykle obiecująco. Delikatne kompozycje z początku zwodzą swoją melodyjnością, by po chwili nabrać tempa, dołączyć frazowanie i zapętlać się w nieoczekiwany sposób. Restecki po raz kolejny jawi się w nich jako artysta samowystarczalny, który z użyciem jednej gitary potrafi zbudować kawałki zaskakujące swoją wielowymiarowością i głębią. Jednocześnie nie porzuca przy tym lekkości i rozrywkowego tonu.

Koncert wabi też niezwykle interesującą przestrzenią. Neon Side to nowe miejsce we Wrocławiu, które niemal od pierwszego momentu zostało uznane za kultowe. Klubogaleria umiejscowiona jest w podwórku przy ulicy Ruskiej, będącej od kilku miesięcy mekką dla miłośników polskich neonów. Zabrane w jednym miejscu, odrestaurowane i podświetlone napisy, przenoszą wrocławskich przechodniów w urok lat 70-tych. Natomiast Neon Side znajduje się w ich samym centrum i również skrywa w sobie kilka odzyskanych eksponatów.

One Question
Piotr Restecki
12.04.2015, godz. 18:00
Klubogaleria Neon Side, ul Ruska 46c (podwórko), Wrocław

Piotr Restecki fot  J  Pępkowski

*

Zebrał | Daniel E. Groszewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #39 (10.04.2015)
Następny artykułDziadów część III
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.