Nasze propozycje.
*
GITAROWY REKORD GUINNESSA
Po raz pierwszy od 12 lat GITAROWY REKORD GUINNESSA, gromadzący co roku tysiące gitarzystów z całej Europy, nie odbędzie się na wrocławskim Rynku!
Remont nawierzchni Rynku spowodował, że organizatorzy postanowili przenieść imprezę do drugiego centrum Wrocławia – na urokliwe tereny Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; w otoczeniu wody i zieleni, z widokiem na największą i najpiękniejszą w Polsce fontannę mulimedialną.
W ciągu dwóch kolejnych dni odbędą się tam również koncerty w ramach największego wrocławskiego festiwalu rockowego 3-MAJÓWKA 2015.
Kultowe miejsce, zwane przez wrocławian „Pergolą”, ma być świadkiem najliczniejszego zgromadzenia gitarzystów. Jeśli znów uda się pobić Rekord, będzie to oznaczało, że 1 maja przed słynną Halą Stulecia pojawi się nie mniej niż 7 344 gitarzystów i wiele tysięcy widzów. Na kolejne tysiące uczestników, 2 i 3 maja, liczą organizatorzy 3-MAJÓWKI.
– Kompleks Hali Stulecia to doskonała przestrzeń do zorganizowania GITAROWEGO REKORDU GUINNESSA. To też wyjątkowe miejsce, które od lat jest wizytówką Wrocławia. Zaraz obok znajduje się ZOO z niedawno otwartym Afrykarium, Ogród Japoński i największa w Europie fontanna multimedialna. Dzięki temu osoby, które przyjadą na wydarzenia muzyczne, będą mogły zobaczyć piękny kawałek Wrocławia – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu.
Wybór kompleksu Hali Stulecia ma też praktyczny charakter, oprócz uniknięcia prac remontowych na wrocławskim Rynku, pozwoli na zorganizowanie całej imprezy w jednym miejscu. Dwie sceny – scena plenerowa na Pergoli i scena w Hali Stulecia, słynnej z koncertów światowych gwiazd – pozwolą na zorganizowanie imprezy na najwyższym poziomie i uniknięcie przerw pomiędzy koncertami poszczególnych wykonawców. W zależności od opinii widzów, rozważane będą możliwości organizacji kolejnych imprez muzycznych na terenie kompleksu Hali Stulecia.
Dodatkową atrakcją będą, pierwsze po zimowej przerwie, pokazy fontanny multimedialnej, które odbędą się 1, 2 i 3 maja w późnych godzinach wieczornych.
1 maja na gitarzystów czeka jeszcze jedna niespodzianka. Każda osoba z gitarą, przemieszczająca się po mieście komunikacją miejską, będzie zwolniona z opłaty za bilet.
Uczestnicy majowych imprez nie będą jednak musieli daleko jeździć na koncerty, bo w pobliżu Hali Stulecia, na dawnym Stadionie Ślęzy, będzie znajdowało się specjalnie przygotowane POLE NAMIOTOWE.
Dzięki takim udogodnieniom w kompleksie Hali Stulecia i Pergoli powstanie prawdzie miasteczko festiwalowe GITAROWEGO REKORDU GUINNESSA i 3-MAJÓWKI.
W ten sposób Wrocław, który w 2016 roku będzie pełnił zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury, przemieni się już w tym roku w Europejską Stolicę Gitary, ze swoim ścisłym centrum – na wrocławskiej Pergoli!
Swój udział w GITAROWYM REKORDZIE GUINNESSA potwierdzili już Królowie Gitary z GIPSY KINGS Family Reunited, najsłynniejszy skrzypek świata NIGEL KENNEDY w programie „Henrix Project”, jedna z najlepszych amerykańskich gitarzystek MALINA MOYE, światowej sławy reżyser i muzyk EMIR KUSTURICA, a także cała plejada polskich artystów – zespół IRA, Anita Lipnicka, Grzegorz Skawiński, Krzysztof Jaryczewski, Krzysztof Ścierański, Wojciech Hoffman, Mieczysław Jurecki i wiele innych gitarowych sław.
Podczas festiwalu 3 – MAJÓWKA 2015 w dniach 2 i 3 maja zagrają:
EMIR KUSTURICA & NO SMOKING ORCHESTRA, PIDŻAMA PORNO, COMA, ILLUSION, KULT, HEY, LAO CHE, HAPPYSAD, LUXTORPEDA, MELA KOTELUK, BOKKA, FISZ EMADE TWORZYWO, DOMOWE MELODIE, ŁĄKI ŁAN, NATALIA PRZYBYSZ, CURLY HEADS, XXANAXX oraz PINK FREUD.
*
KONCERT
Już 17 kwietnia (o godz. 19:00) serdecznie zapraszamy na Dużą Scenę Teatru Polskiego we Wrocławiu na galę wybitnych artystek: Małgorzaty Walewskiej i Małgorzaty Zalewskiej. Zostanie zaprezentowany program, który swoją premierę miał w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej.
Duet mezzosopran i harfa – połączenie od wieków znane publiczności. Bogactwo muzyczne rzadko wykonywanych utworów zainspirowało dwie artystki. Zapraszamy na fascynującą podróż po najpiękniejszych utworach muzyki wokalnej z repertuarem operowym i pieśniarskim. Po raz pierwszy na na Dużej Scenie wrocławskiego Teatru Polskiego – światowej sławy artystki: Małgorzata Walewska i Małgorzata Zalewska zaprezentują swój autorski program.
MAŁGORZATA WALEWSKA. W zestawieniu amerykańskiego tygodnika „Time” została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie”. Wystąpiła na najsłynniejszych scenach operowych. Śpiewała u boku takich artystów jak: Luciano Pavarotii, Placido Domingo, Thomas Hampson, Edita Gruberova. W swoim repertuarze posiada ponad 20 operowych ról, szereg dzieł oratoryjno-kantatowych i bogaty dorobek pieśniarski. Obsypana nagrodami i wyróżnieniami za wspaniałe kreacje wokalne. Nagrała kilkanaście płyt CD i DVD, które szybko stały się bestsellerami.
Bilety: 35-250 zł
*
TEATR
Już w najbliższy czwartek 16 kwietnia, Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na premierę studencką przedstawienia „Szkoła Błaznów” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.
To kolejne spotkanie z twórcami i realizatorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy z cyklu premier studenckich, czyli moderowanych rozmów z publicznością, która chce wiedzieć więcej! „Szkoła błaznów” powstała z inspiracji dramatem Michela de Ghelderode’a. Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga, w swojej twórczości zbliżającego się do francuskiej awangardy XX wieku, było ostatnie słowo padające w „Szkole błaznów” – okrucieństwo. W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badany jest na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Ratunkiem jest spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?
Po przedstawieniu Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza Państwa do wzięcia udziału w dyskusji z twórcami przedstawienia. Rozmowę z publicznością i realizatorami „Szkoły Błaznów” poprowadzi Bartłomiej Miernik.
***
16 i 17 kwietnia 2015, godz. 19.00
Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
scenariusz, reżyseria i scenografia: Zbigniew Szymczyk
muzyka: Jacek Wierzchowski
kostiumy: Wanda Kowalska
wizualizacje: Maria Porzyc
asystent reżysera: Anatoliy Ivanov
obsada: Anna Nabiałkowska, Radomir Piorun, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Paula Krawczyk-Ivanov, Agnieszka Kulińska, Aneta Piorun, Monika Rostecka, Artur Borkowski, Anatoliy Ivanov, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk
*