Nasze propozycje.

*

GITAROWY REKORD GUINNESSA

Po raz pierwszy od 12 lat GITAROWY REKORD GUINNESSA, gromadzący co roku tysiące gitarzystów z całej Europy, nie odbędzie się na wrocławskim Rynku!

Remont nawierzchni Rynku spowodował, że organizatorzy postanowili przenieść imprezę do drugiego centrum Wrocławia – na urokliwe tereny Pergoli oraz kompleksu wrocławskiej Hali Stulecia, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; w otoczeniu wody i zieleni, z widokiem na największą i najpiękniejszą w Polsce fontannę mulimedialną.

W ciągu dwóch kolejnych dni odbędą się tam również koncerty w ramach największego wrocławskiego festiwalu rockowego 3-MAJÓWKA 2015.

Kultowe miejsce, zwane przez wrocławian „Pergolą”, ma być świadkiem najliczniejszego zgromadzenia gitarzystów. Jeśli znów uda się pobić Rekord, będzie to oznaczało, że 1 maja przed słynną Halą Stulecia pojawi się nie mniej niż 7 344 gitarzystów i wiele tysięcy widzów.  Na kolejne tysiące uczestników, 2 i 3 maja, liczą organizatorzy 3-MAJÓWKI.

Kompleks Hali Stulecia to doskonała przestrzeń do zorganizowania GITAROWEGO REKORDU GUINNESSA. To też wyjątkowe miejsce, które od lat jest wizytówką Wrocławia. Zaraz obok znajduje się ZOO z niedawno otwartym Afrykarium, Ogród Japoński i największa w Europie fontanna multimedialna. Dzięki temu osoby, które przyjadą na wydarzenia muzyczne, będą mogły zobaczyć piękny kawałek Wrocławia – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu.

Wybór kompleksu Hali Stulecia ma też praktyczny charakter, oprócz uniknięcia prac remontowych na wrocławskim Rynku, pozwoli na zorganizowanie całej imprezy w jednym miejscu. Dwie sceny – scena plenerowa na Pergoli i scena w Hali Stulecia, słynnej z koncertów światowych gwiazd – pozwolą na zorganizowanie imprezy na najwyższym poziomie i uniknięcie przerw pomiędzy koncertami poszczególnych wykonawców.  W zależności od opinii widzów, rozważane będą możliwości organizacji kolejnych imprez muzycznych na terenie kompleksu Hali Stulecia.

Dodatkową atrakcją będą, pierwsze po zimowej przerwie, pokazy fontanny multimedialnej, które odbędą się 1, 2 i 3 maja w późnych godzinach wieczornych.

1 maja na gitarzystów czeka jeszcze jedna niespodzianka. Każda osoba z gitarą, przemieszczająca się po mieście komunikacją miejską, będzie zwolniona z opłaty za bilet.

Uczestnicy majowych imprez nie będą jednak musieli daleko jeździć na koncerty, bo w pobliżu Hali Stulecia, na dawnym Stadionie Ślęzy, będzie znajdowało się specjalnie przygotowane POLE NAMIOTOWE.

Dzięki takim udogodnieniom w kompleksie Hali Stulecia i Pergoli powstanie prawdzie miasteczko festiwalowe GITAROWEGO REKORDU GUINNESSA i 3-MAJÓWKI.

W ten sposób Wrocław, który w 2016 roku będzie pełnił zaszczytną funkcję Europejskiej Stolicy Kultury, przemieni się już w tym roku w Europejską Stolicę Gitary, ze swoim ścisłym centrum – na wrocławskiej Pergoli!

Swój udział w GITAROWYM REKORDZIE GUINNESSA potwierdzili już Królowie Gitary z GIPSY KINGS Family Reunited, najsłynniejszy skrzypek świata NIGEL KENNEDY w programie „Henrix Project”, jedna z najlepszych amerykańskich gitarzystek MALINA MOYE, światowej sławy reżyser i muzyk EMIR KUSTURICA, a także cała plejada polskich artystów – zespół IRA, Anita Lipnicka, Grzegorz Skawiński, Krzysztof Jaryczewski, Krzysztof Ścierański, Wojciech Hoffman, Mieczysław Jurecki i wiele innych gitarowych sław.

Podczas festiwalu 3 – MAJÓWKA 2015 w dniach 2 i 3 maja zagrają:

EMIR KUSTURICA & NO SMOKING ORCHESTRA, PIDŻAMA PORNO, COMA, ILLUSION, KULT, HEY, LAO CHE, HAPPYSAD, LUXTORPEDA, MELA KOTELUK, BOKKA, FISZ EMADE TWORZYWO, DOMOWE MELODIE, ŁĄKI ŁAN, NATALIA PRZYBYSZ, CURLY HEADS, XXANAXX oraz PINK FREUD.

logo_jimi_2015-_polski

*

KONCERT

Już 17 kwietnia (o godz. 19:00) serdecznie zapraszamy na Dużą Scenę Teatru Polskiego we Wrocławiu na galę wybitnych artystek: Małgorzaty Walewskiej i Małgorzaty Zalewskiej. Zostanie zaprezentowany program, który swoją premierę miał w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Duet mezzosopran i harfa – połączenie od wieków znane publiczności. Bogactwo muzyczne rzadko wykonywanych utworów zainspirowało dwie artystki. Zapraszamy na fascynującą podróż po najpiękniejszych utworach muzyki wokalnej z repertuarem operowym i pieśniarskim. Po raz pierwszy na na Dużej Scenie wrocławskiego Teatru Polskiego – światowej sławy artystki: Małgorzata Walewska i Małgorzata Zalewska zaprezentują swój autorski program.

MAŁGORZATA WALEWSKA. W zestawieniu amerykańskiego tygodnika „Time” została zaliczona do grona dziesięciu najsławniejszych Polaków jako „jedna z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie”. Wystąpiła na najsłynniejszych scenach operowych. Śpiewała u boku takich artystów jak: Luciano Pavarotii, Placido Domingo, Thomas Hampson, Edita Gruberova. W swoim repertuarze posiada ponad 20 operowych ról, szereg dzieł oratoryjno-kantatowych i bogaty dorobek pieśniarski. Obsypana nagrodami i wyróżnieniami za wspaniałe kreacje wokalne. Nagrała kilkanaście płyt CD i DVD, które szybko stały się bestsellerami.

Bilety: 35-250 zł

Małgorzata Walewska i Małgorzata Zalewska

*

TEATR

Już w najbliższy czwartek 16 kwietnia, Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na premierę studencką przedstawienia „Szkoła Błaznów” w reżyserii Zbigniewa Szymczyka.

To kolejne spotkanie z twórcami i realizatorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy z cyklu premier studenckich, czyli moderowanych rozmów z publicznością, która chce wiedzieć więcej! „Szkoła błaznów” powstała z inspiracji dramatem Michela de Ghelderode’a. Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga, w swojej twórczości zbliżającego się do francuskiej awangardy XX wieku, było ostatnie słowo padające w „Szkole błaznów” – okrucieństwo. W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badany jest na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Ratunkiem jest spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?

Po przedstawieniu Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza Państwa do wzięcia udziału w dyskusji z twórcami przedstawienia. Rozmowę z publicznością i realizatorami „Szkoły Błaznów” poprowadzi Bartłomiej Miernik.

***
16 i 17 kwietnia 2015, godz. 19.00
Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c

scenariusz, reżyseria i scenografia: Zbigniew Szymczyk
muzyka: Jacek Wierzchowski
kostiumy: Wanda Kowalska
wizualizacje: Maria Porzyc
asystent reżysera: Anatoliy Ivanov

obsada: Anna Nabiałkowska, Radomir Piorun, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Paula Krawczyk-Ivanov, Agnieszka Kulińska, Aneta Piorun, Monika Rostecka, Artur Borkowski, Anatoliy Ivanov, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

szkoła błaznów

*

Zebrał | Daniel E. Groszewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #40 (14.04.2015)
Następny artykuł„Wesele” reż. Monika Strzępka [KONKURS]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.