Nasze propozycje.

*

KONCERT

Małżeństwo z Rozsądku to jeden z ciekawszych zespołów z kręgu tak zwanej Krainy Łagodności. 27 kwietnia zupełnie nowe wykonania Małżeństwa będzie można usłyszeć podczas koncertu w klubie muzycznym Stary Klasztor. Koncert jest jednocześnie premierą nowej płyty, zatytułowanej Tropy wiodą na manowce.

Wbrew pierwszym skojarzeniom, Małżeństwo z Rozsądku to nie damsko-męski duet, lecz grupa sześciu mężczyzn, którzy od ponad dwóch dekad z powodzeniem tworzą razem wyjątkową formację muzyczną. Ta wyjątkowość polega na umiejętnym połączeniu liryzmu z ciekawą i dynamiczną aranżacją, co w efekcie daje interesujący mariaż muzyki z tekstem, odbiegający od stereotypowego pojmowania piosenki poetyckiej, jako nostalgicznej i przeintelektualizowanej próby rozważań egzystencjalnych. Artyści nie uciekają jednak od tematów ważnych i – jak na małżeństwo przystało – większość ich piosenek traktuje o miłości. Jak piszą sami artyści, tematem ich piosenek „nie jest miłość młodzieńcza, naiwna i pierwsza, lecz nieco dojrzalsza, nieraz pełnej rozczarowań i bólu, ale zawsze prawdziwa”.

W warstwie literackiej grupa czerpie zarówno z klasyki literatury współczesnej, śpiewając wiersze Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej,
jak i z twórczości młodych poetów – Mirosława Ostrycharza, Arkadiusz Kobusa, a ostatnio Wiesławy Kwinto-Koczan.

Interpretacja tekstów współczesnych poetów adresowana do ludzi wrażliwych, poparta bogatą aranżacją muzyczną, zapewnia ciekawy i stosunkowo dynamiczny recital. Repertuar Małżeństwa z Rozsądku obejmuje już cztery dobrze znane publiczności albumy (U źródeł tęsknot, Wszystkie inne strony, Hotelik spóźnionych miłości i Labirynt wspomnień) oraz najnowszą płytę Tropy wiodą na manowce, z której wykonania będzie można usłyszeć w ostatni poniedziałek kwietnia o godz. 20.00 w Starym Klasztorze.

Koncert Małżeństwa z Rozsądku jest częścią cyklu Podróże Po Strunach im. Marka Długosza, promującego wybitnych artystów, koncertujących na Dolnym Śląsku. W tym przypadku są nimi:

Piotr Denisiewicz (akordeon, chórki),
Adam Kalus (gitary, chórki),
Andrzej Kalus (gitara basowa),
Robert Leonhard (gitara, śpiew, harmonijka ustna),
Andrzej Schneider (perkusja, instrumenty perkusyjne),
i Jarosław Spałek (trąbka, flügehorn).

Tropy wiodą na manowce
Małżeństwo z Rozsądku
27.04.2015, godz. 20.00

Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
Bilety: przedsprzedaż 25 PLN, 30 PLN w dniu koncertu

Małżeństwo z Rozsądku

*

FILM

Filmem otwarcia 12. odsłony DOCS AGAINST GRAVITY niezwykła „Wizyta” Michaela Madsena, stawiająca pytania o to, czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi istotami i czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my sami. Festiwal zostanie zainaugurowany już 7 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Film Madsena zabiera nas m.in. do wiedeńskiego UNO-city – kompleksu budynków stanowiących jedną z czterech głównych siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych na świecie. Jego eksterytorialny status, a także architektura, przypominająca późne lata 70. ubiegłego wieku, powodują, że przypomina on statek kosmiczny, który wylądował w środku cywilizowanego świata. Wewnątrz tej imponującej instytucji, która reprezentować ma wiarę w ludzkość, znajduje się OOSA, czyli Biuro Unii Europejskiej do Spraw Kontaktu z Obcymi Cywilizacjami. To tutaj naukowcy z różnych dziedzin opracowują procedury kontaktu z obcymi. Ludzkość marzy o tym od ponad wieku.

Film pokazuje, jak scenariusz znany nam do tej pory z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi. W siedzibie OOSA nagle dzwoni telefon. Dyrektor generalna, astrofizyk Dr. Mazlan Othman, informuje, że obcy przybyli. Aby zapobiec panice trzeba uspokoić mieszkańców Ziemi. Jednak przybycie obcych rodzi  wiele problemów oraz naukowych, egzystencjalnych i filozoficznych kwestii i pytań. Czy uda się je rozwiązać? Jak zachowamy się wobec obcych i co zrobimy, gdy od nas wyjadą? I w końcu – czy nasze życie po takiej wizycie będzie takie samo, jak przedtem?

*

Zebrał | Daniel E. Groszewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSportowy raport #43 (24.04.2015)
Następny artykułZielony Beton – ROZDAJEMY ROŚLINY!
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.