Popularny „Czterdziestolatek” miał 82 lata. Od dawna zmagał się z chorobą Alzheimera. Choć zagrał ponad 150 ról na zawsze zostanie zapamiętany jako inżynier Stefan Karwowski.

Kopiczyński urodził się 15 kwietnia 1934 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Wkrótce rodzina przeniosła się do Augustowa, gdzie przeżyła wojnę, a stamtąd do Wrocławia (zamieszkali na ulicy Sienkiewicza przy Ogrodzie Botanicznym). W stolicy Dolnego Śląska żyło się ciężko. Andrzej chcąc pomóc rodzicom często okradał poniemieckie mieszkania, a potem „fanty” sprzedawał na „szaber placu” (pl. Grunwaldzkim). Wiele zmieniło się, gdy matka dostała pracę u hrabiego Wojciecha Dzieduszyckiego. Z młyna przynosiła jedzenie. Andrzej Kopiczyński aktorstwo pokochał w szkole średniej. Uczęszczał do technikum elektrycznego, które swoją siedzibę miało w pobliżu opery, więc niemalże codziennie widział aktorów. Wtedy podjął decyzję, że chce być jednym z nich. Debiutował w „Fircyku w zalotach” Franciszka Zabłockiego w 1947 lub 1948 roku. Do łódzkiej PWST dostał się w 1954 roku. Skończył ją cztery lata później. Zanim trafił w 1969 roku do Teatru Narodowego prowadzonego przez Adama Hanuszkiewicza, grał na scenach Olsztyna, Bydgoszczy, Torunia, Słupska i Szczecina.

W filmie grał m.in. u Jerzego Hoffmana w „Znachorze”, „Ogniem i mieczem” i „1920 Bitwa Warszawska”. W telewizji dwukrotnie wcielił się w Karwowskiego (druga seria – 20 lat później) w serialu „Czterdziestolatek”, a w 2011 roku jako inżynier Karwowski zagrał w 368 odcinku „Świata według Kiepskich”. Był też częścią obsady serialu „Lokatorzy”. Ostatni raz na szklanym ekranie pojawił się w 2013 roku w jednym z odcinków „Lekarzy”.

Andrzej Kopiczyński był trzykrotnie żonaty, z: Marią Chwalibóg, Ewą Żukowską i Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską, która zmarła w czerwcu tego roku.

Autor | Daniel E. Groszewski

  • Zdjęcie | kadr z filmu „Czterdziestolatek”