Urodziny obchodziła zaledwie kilka dni temu. Wtedy wszystkim wydawało się, że będzie żyła wiecznie. Widzowie pokochali ją po roli w pierwszym powojennym polskim filmie – „Zakazanych piosenkach”. I tak już zostało. Informację o jej śmierci podał TR Warszawa.


 

Danuta Szaflarska urodziła się w Kosarzyska k. Piwnicznej-Zdroju 6 lutego 1915 roku. Co ciekawe dowiedzieliśmy się o tym dopiero 5 lat temu. Prawidłową datę urodzenia aktorka podała dopiero w 2012 roku(!). Zrobiła to w filmie „Inny świat”. Jeszcze 6 lat temu życzenia składano jej dopiero 20 lutego.

Miał wiele darów. Jednym z nich było granie w debiutach. Po roli w pierwszym polskim filmie powojennym, otrzymała też propozycję gry w pierwszej polskiej powojennej komedii. W 1948 roku wystąpiła w „Skarbie”. Nagrody indywidualne zaczęła otrzymać dopiero po 75. roku życia: „Diabły, Diabły” (1991), „Pożegnanie z Marią” (1993), „Pora umierać” (2007), „Ile waży koń trojański?” (2009), „Pokłosie” (2013).

Ostatnią jej rolą był Berta Gardo (w podeszły wieku) w węgierskim filmie „Mama i inne cudaki z naszej rodziny” (2015). Wcześniej, w ostatniej swojej polskiej produkcji, wystąpiła u Grzegorza Jarzyny w filmowej wersji spektaklu „Między nami dobrze jest” (2014), gdzie wcieliła się w Osowiałą Staruszkę na wózku.

 

Zobaczcie obszerny wywiad Mike’a Urbaniaka z Danutą Szaflarską
dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (z 15 września 2015 roku)

Film dokumentalny „Inny świat” (2012)

 


Autor: Daniel E. Groszewski
Zdjęcie: kadr z filmu „Inny świat” (2012)