Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy i grafików, zmarł w niedzielę, 28 października w wieku 75 lat.

Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie. W latach 1963-70 studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a także przez 3 lata rzeźbę. Zasłynął w latach 60. cyklami obrazów „Podróże autostopem”, „Warszawa”, „Portret”.  Jest także twórcą serii „Od Grudnia do Czerwca”, która traktuje o ofiarach stanu wojennego oraz „Drogi na Wschód”, upamiętniającej ofiary stalinizmu. W sumie namalował ponad 5 tysięcy obrazów, stworzył około 14 tysięcy prac na papierze oraz 3,5 tysiąca grafik. Jest również twórcą rysunków i gwaszy do filmów animowanych „Wawrzyniak, 360 stopni” (2007 rok) oraz „Oaza” (2009 rok) w reżyserii Andrzeja Barańskiego.

Dwurnik regularnie prezentował swoje obrazy, przedstawiające stolice różnych krajów Unii Europejskiej, podczas Celebracji Prezydencji w Unii Europejskiej, organizowanych w Pałacu Chojnata w Woli Chojnata. Otrzymał również wiele nagród. Został uhonorowany m.in. Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992).


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: wikipedia/Lidia Matłacz-Roguska