Zmarła jedna z najwybitniejszych lekkoatletek w historii polskiego sportu. Irena Szewińska odeszła w piątek 29 czerwca tuż przed północą. Siedmiokrotna medalistka olimpijska miała 72 lata.

Wybitna sportsmenka cztery lata temu przeszła chemioterapię. Walczyła z nowotworem, który wykryto u niej już wcześniej. O jej śmierci poinformował mąż, Janusz Szewiński.

Zmarła Irena Szewińska

Zmarła Irena Szewińska. Była najwybitniejszą polską lekkoatletką w historii. W swojej karierze zdobyła siedem medali olimpijskich, dziesięć razy poprawiała rekord świata. http://www.dzielnicewroclawia.pl/nie-zyje-irena-szewinska/

Gepostet von DzielniceWroclawia.pl am Samstag, 30. Juni 2018

 

Irena Szewińska zaczęła trenować w wieku czternastu lat. Jak wspominała, podczas lekcji wychowania fizycznego przebiegła dystans tak szybko, że nauczycielka poprosiła ją o powtórzenie tego, bo sądziła, że zepsuł jej się stoper.

Na swoje pierwsze igrzyska olimpijskie pojechała do Tokio jako juniorka. Wróciła z trzema medalami, w tym jednym złotym. Zdobyła dwa srebrne krążki w skoku w dal i biegu na 200 metrów oraz złoty w sztafecie 4×100 metrów (z Teresą Ciepły, Haliną Richter-Górecką i Ewą Kłobukowską). Co więcej polska sztafeta ustanowiła wtedy nowy rekord świata wynikiem 43,69 s.

Na kolejnych igrzyskach olimpijskich zdobyła medale: złoty w biegu na 200 metrów i brązowy w biegu na 100 metrów (Meksyk 1968), brązowy w biegu na 100 metrów (Monachium 1972) i złoty w biegu na 400 metrów (Montreal 1972).

Oprócz medali na igrzyskach olimpijskich Irena Szewińska była także dziewięciokrotną medalistką mistrzostw Europy i wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. Podczas swojej kariery sportowej aż dziesięciokrotnie poprawiała rekordy światowe.

Po zakończeniu kariery w 1980 roku, zajęła się działalnością w organizacjach sportowych.

Wielokrotnie została nagrodzona i wyróżniona. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda oznaczył ją Orderem Orła Białego.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: wikipedia.org