Jego odejście było spokojne, był otoczony rodziną i swoimi najbliższymi – tak poinformowała czeską agencję CTK Martina Forman, żona reżysera. Miloš Forman nie żyje, a świat kinematografii stracił właśnie twórcę nietuzinkowego, wielokrotnie nagrodzonego, prezentującego ambitne, angażujące kino.

Właściwie nazywał się Jan Tomáš Forman, urodził się 18 lutego 1932 roku w Čáslaviu. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Scenicznych w Pradze. Początkowo kręcił głównie filmy krótkometrażowe oraz komedie, był czołowym przedstawicielem czechosłowackiej nowej fali. Sławę przyniosła mu dopiero Miłość Blondynki, która ukazała się w kinach w 1965 roku, zdobywając nagrody na festiwalach w Locarno oraz Wenecji.

W 1968 roku wyjechał do Stanów, na zaproszenie studia Paramount Studios, by nakręcić film o amerykańskiej młodzieży – Odlot. W tym samym czasie wojska Układu Warszawskiego Najechały Czechosłowację celem stłumienia Praskiej Wiosny. Forman nie wrócił więc do ojczyzny i zaczął tworzyć w USA.

Jego filmy wielokrotnie były nagradzane najważniejszymi trofeami w branży. Lot nad Kukułczym Gniazdem jako jeden z trzech filmów w historii kinematografii zdobył Oscara w pięciu najważniejszych kategoriach (najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy film i najlepszy scenariusz). Musical Hair chłodniej przyjęty przez krytyków był jednak tylko wstępem dla kolejnego genialnego dzieła jakim jest Amadeusz. Jego ostatni film to nakręcone w 2006 roku Duchy Goi.

Był trzykrotnie żonaty, przeżył 86 lat.


Autor: Patryk Rudnicki

Zdjęcie: Petr Novák, Wikipedia

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKosynierzy Wrocław nie zwalniają tempa!
Następny artykułSpartanie przegrali w Toruniu
Jego pasją są gry komputerowe oraz gra na saksofonie. Ponadto od dłuższego czasu odnajduje się w pisaniu. Jest totalnie uzależniony od muzyki, której nie dzieli na gatunki, gdyż uważa to za krzywdzące.