„Nieobecność” to film dokumentalny, w którym reżyser Magdalena Łazarkiewicz opowiedziała o swoim zmarłym mężu, również filmowcu.

Piotr Łazarkiewicz, który zmarł na zawał serca w 2008 roku w wieku 54 lat, był związany z Wrocławiem. Urodził się w Cieplicach, a w stolicy Dolnego Śląska najpierw studiował polonistykę. Jego żona, siostra Agnieszki Holland, postanowiła oddać mu hołd, realizując filmową dokumentalną produkcję o swoim ukochanym i nieco zapomnianej twórczości męża. Choć często byli w rozjazdach i rozdzielała ich praca, uwielbiali do siebie dzwonić i ze sobą rozmawiać. Niewykluczone, że Magdalena Łazarkiewicz postanowiła zrobić ten film zarówno dla siebie, jak i po to, by widzowie mogli odkryć, jakim jej mąż był ciekawym i wspaniałym człowiekiem. Co prawda Piotr Łazarkiewicz nie zrealizował zbyt wielu filmów, ale ciągle był obecny w branży i wpłynął na wielu filmowców. Sporo osób zapamięta go za sprawą świetnego dokumentu o festiwalu muzycznym w Jarocinie, ale też o reportażu z wizyty w Polsce Terry’ego Jonesa z Latającego Cyrku Monty Pythona.

„Nieobecność” to ciekawy przykład filmowej autoterapii i list miłosny artystki do zmarłego reżysera, w którym nakreślony został jego portret. Warto zapoznać się z tą produkcją i z filmami Łazarkiewicza. Zwłaszcza, że dokumentalista Marcel Łoziński powiedział, że to ważny, potrzebny i wzruszający film. Trudno się z nim nie zgodzić.

Autor | Michał Hernes