Gdy do 370,000 zł dodamy 50,000 możemy mieć we Wrocławiu nie małe mieszkanko, lecz 5-pokojowy dom wolnostojący. Ale liczby to nie wszystko, najważniejsze są proporcje między nimi i życiowe potrzeby klientów.

Średnia cena mieszkania we Wrocławiu, sprzedawanego na rynku wtórnym to, wg portalu Morizon.pl, 342,000 zł, zaś na wymarzony dom średnio trzeba wydać 1,010,750 zł. Ta liczbowa dysproporcja znacznie się jednak zmniejsza, kiedy śledzić będziemy średnią cenę za m2. Oto bowiem w przypadku mieszkania wynosi ona 5450 zł, zaś domu 4600. Najtańsze mieszkanie nabyć można w północnej części Wrocławia ( Psie Pole), zaś najmniej za dom zapłacić wypadnie na jego południu ( Krzyki). W dzielnicy Krzyki właśnie, 7 km od centrum miasta, znajduje się 150 metrowy dom wolnostojący, za który sprzedający go dotychczasowy właściciel spodziewa się otrzymać 449,000 zł. Za jego m2 wypada więc tylko 2990 zł. Dom ten stoi na ogrodzonej, zadbanej, 515 metrowej działce. Jest podpiwniczony (piwnica o wysokości 2 m nadaje się na pracownię lub prowadzenie działalności gospodarczej) i ma taras. Pięć pokoi i dwie łazienki przykrywa spadzisty dach wykonany z dachówki bitumicznej. Dom pochodzi z 1989 roku, ale był już remontowany więc aktualnie wymaga niezbyt dogłębnych prac.

Jeden z najdroższych domów Wrocławia oferowanych na rynku wtórnym, znajduje się natomiast, co nie dziwne, w Śródmieściu. Kosztuje blisko 6,000,000 zł, a jako że dysponuje 400 m2, cena m2 wzrasta tu do blisko 15,000 zł. Dwupiętrowy, sześciopokojowy, zbudowany z tradycyjnej cegły, znajduje się na sporej, jak na miejskie warunki, działce ( 700 m2). Mimo centralnego położenia, panuje w nim cisza, którą zapewniają pobliskie parki i inne tereny zielone. Willa zbudowana została w 1926 roku, mimo to znajduje się w stanie idealnym, a to za sprawą generalnego remontu, który jest już na ukończeniu. Idealna przystań dla lubiących wnętrza z duszą.

Wrocław to miasto, w którym spora część domów oferowanych na rynku wtórnym poszczycić się może przeszłością wcale nie krótką, często więc panuje w nich stary, przedwojenny klimat.

Autor | TP