Kolejna porada przygotowana przez naszego specjalistę ds. nieruchomości – Marcina Wypycha. Dzisiaj o tym, że od Nowego Roku, aby kupić mieszkanie potrzebny będzie wkład własny.

Program Mieszkanie dla Młodych powstał z myślą o osobach, które chcą kupić mieszkanie, ale nie posiadają wystarczających środków na wkład własny, który od tego roku jest obowiązkowy a co więcej – ma wzrastać wraz z upływem czasu. Niestety od stycznia 2015 roku w większości wypadków dopłata będzie zbyt mała, żeby pokryć cały, wymagany od kredytobiorcy wkład.

Rekomendacja S i wymagany wkład własny

Komisja Nadzoru Finansowego poprzez wydawane rekomendacje wpływa na kształt rynku bankowego w Polsce. O ile żaden bank, zgodnie z prawem, nie ma obowiązku stosowania rekomendacji, o tyle nie znalazł się jeszcze odważny, który by tego nie robił. Jednym z założeń Rekomendacji S jest stopniowe wprowadzanie obowiązku posiadania wkładu własnego przez osoby zaciągające kredyty mieszkaniowe. Od stycznia 2014 musimy mieć przynajmniej 5% własnych środków. Na początku 2015 roku stawka ta wzrośnie do 10% wartości nieruchomości, w 2016 do 15% a w 2017 do 20%. Co ważne, od 2016 roku będzie można mieć wciąż tylko 10% wkładu własnego, ale kolejne wymagane 5% a rok później 10% trzeba będzie ubezpieczyć.

10% dopłaty to mniej niż 10% wkładu własnego

Dopłata w programie Mieszkanie dla Młodych nie jest wyliczana jako ułamek faktycznej ceny nieruchomości. Liczy się ją jako 10% wartości odtworzeniowej nieruchomości, a ta niestety przy obecnych i poprzednich limitach MdM w niemal wszystkich wypadkach jest niższa niż cena transakcyjna. Niestety prawdopodobieństwo, że to się zmieni jest bardzo małe.

Przykład

W przypadku nieruchomości o powierzchni użytkowej 70 m² i cenie za metr kwadratowy wynoszącej 4983,55 zł (obecny limit cenowy m2 mieszkania z MdM we Wrocławiu), klient zapłaci 348 848,50 zł. Łatwo policzyć, że wymagane od 2015 roku 10% wkładu własnego dla tej nieruchomości wyniesie 34 884,85 zł. Opierając się na obecnych limitach, dopłata wyniosłaby 22 652,50 zł. Oznacza to, że kredytobiorca będzie musiał wnieść dodatkowy wkład własny w wysokości 12 232,35 zł. Dla większości jest to kwota niebagatelna. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę inne koszty występujące przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego, szacowane na kilka do kilkunastu tysięcy złotych, które również trzeba zapłacić z własnych środków.

Autor | Marcin Wypych

*

Marcin Wypych udziela w piątki wsparcia.
Każdy, kto chciałby się poradzić, może zadzwonić pod numer telefonu: 664 435 513 (koszt wg stawek operatora).

Pytania do naszego eksperta można przesyłać za pomocą naszego formularza kontaktowego.