„Pióro Fredry” to jedna z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich. W tej edycji o tytuł Książki Roku powalczy pięć wydań. Zwycięzcę poznamy już 29 listopada podczas 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Celem konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

– Myślę, że rynek wydawniczy jest bardzo zróżnicowany. Jest na nim całe mnóstwo świetnych rzeczy, ale niestety też są takie książki, przy których zastanawiamy się dlaczego komuś przyszedł do głowy taki nieszczęśliwy pomysł, żeby jednym detalem zepsuć całą dobrą robotę. Ten dobry smak edytorski, który moglibyśmy jeszcze datować od XVIII wieku, od mistrzów sztuki drukarskiej i wydawniczej, zawsze zakładał funkcjonalność. Czcionka, okładka, format – to wszystko musi ze sobą współgrać. Od kilku lat, oglądając książki w „Piórze Fredry”, widzę zdecydowany postęp w tym zakresie. Jest ciekawie – mówił prof. Marcin Cieński z Wydziału Filologicznego UWr, przewodniczący jury.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 53 wydawnictwa, które łącznie zgłosiły do nagrody aż 145 tytułów. Jury w składzie: przewodniczący – prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”), Karolina Maria Wiśniewska (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”) wyróżniło nominacjami do nagrody pięciu wydawców:

  •  Wydawnictwo Znak Emotikon za książkę „Mały książę”, Antoine de Saint-Exupery, (przekład Henryk Woźniakowski, opracowanie graficzne i ilustracje Paweł Pawlak)
  •  Wydawnictwo Karakter za książkęO krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera (opracowanie graficzne Przemysław Dębowski)
  •  Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie za książkę „tuż obok” autorstwa Wojciecha Nowickiego (opracowanie graficzne Witold Siemaszkiewicz)
  •  Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Zwierzyniec. Okazy wybrane”, tekst Maciej Byliniak (opracowanie graficzne Ewa Stiasny)
  •  Wydawnictwo Bosz za książkę Oto sztuka polskiego plakatu” (koncepcja merytoryczna, tekst, wybór i układ ilustracji Dorota Folga-Januszewska, koncepcja artystyczna i projekt graficzny Lech Majewski)

– Wszystkie te pozycje wyróżnia przede wszystkim dbałość o rozwiązania edytorskie, bo „Pióro Fredry” jest nagrodą edytorską, na tym polega jej specyfika. Ta dbałość o szatę edytorską zakłada przede wszystkim funkcjonalność. To nie może być tak, że nagrodzimy czy wyróżnimy jakąś książkę, która jest „barokowa”,  jest przeładowana. Zazwyczaj podobają się nam książki funkcjonalne. Takie, które właśnie tą formą edytorską mają coś do powiedzenia czytelnikowi. To nie musi być okładka rzucająca się w oczy, jak na przykład w książce Wojciecha Nowickiego. Inaczej jest w „Oto sztuka polskiego plakatu”. Tam okładka przyciąga. Są inne walory tej sztuki edytorskiej, które chcieliśmy zauważyć i podsunąć czytelnikom – mówił prof. Marcin Cieński.

Konkurs „Pióro Fredry” jest popularny nie tylko wśród wydawców, ale znajduje również uznanie wśród czytelników. Z zaciekawieniem sięgają oni po książki nominowane i nagrodzone w konkursie i chętnie kupują je podczas Targów Dobrych Książek.
Zwycięzca konkursu ogłoszony zostanie 29 listopada, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch