Partia Zielonych oficjalnie przedstawiła swoją kandydatkę na prezydenta Wrocławia. Jest nią Małgorzata Tracz. 

– Chcemy zbudować silny komitet oparty o osoby, z którymi współpracujemy na co dzień i  zbudować politykę, która będzie bardziej empatyczna, z większym zrozumieniem dla ludzi i oparta na dialogu – zapowiedziała Julia Rokicka, przewodnicząca partii we Wrocławiu.

Zdaniem Zielonych wrocławianie potrzebują zdrowej, zielonej alternatywy dla miasta oraz zmiany priorytetów w różnych dziedzinach.

– Startujemy samodzielnie, ale nie samotnie. Nasze listy nie będą partyjne, będą za to składać się ze społeczników i społeczniczek, mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, ekspertów i ekspertek, ludzi, którym zależy na zmianach na lepsze we Wrocławiu – mówił Paweł Pomian, przewodniczący Zielonych we Wrocławiu. – Pracujemy nad programem dla Wrocławia. Chcemy, żeby Wrocław był miastem z dobrym klimatem zarówno pod względem ekologicznym, ale też dobrym klimatem społecznym, w którym dba się o potrzeby mieszkańców i mieszkanek, nie zapomina się o tych podstawowych codziennych potrzebach.

Partia Zieloni wystawi listy sejmikowe w całym kraju. Zdaniem Marka Kossakowskiego, przewodniczącego partii Zieloni, będą to prawdopodobnie najważniejsze wybory samorządowe w Polsce po 1989 roku.

Musimy wspólnie przezwyciężyć tę machinę PiS, która niszczy nasze państwo. Wrocław to miasto pełne energii, pełne ludzi, którym się coś chce, którzy chcą działać i mają znakomite pomysły. Takich ludzi jak tutejsi Zieloni, takich ludzi jak Małgorzata Tracz. To co cechuje panią Małgorzatę, jest to przede wszystkim niesłychana umiejętność rozwiązywania sporów i łagodzenia bardzo trudnych czasem sytuacji. Podaje rozwiązania, które nie są załagodzeniem problemu, ale które są rzeczywistymi rozwiązaniami – opisuje kandydatkę Kossakowski

O Wrocławiu oraz o głównych założeniach swojej kampanii wyborczej wypowiedziała się również sama Małgorzata Tracz.

Uważamy, że Wrocław przez ostatnie ćwierćwiecze stał się miastem rozpoznawalnym w Polsce i w Europie. Miastem pięknym i tętniącym życiem. Jako miasto bardzo dużo osiągnęliśmy, ale jeszcze wiele zostało do zrobienia. Często są to sprawy drobniejsze, spychane do tej pory na margines. Wrocław potrzebuje zmiany priorytetów oraz zmiany polityki na politykę bardziej ludzką, która jest oparta na empatii i na dialogu. Takiej polityki i takiego podejścia nie zapewni Jacek Sutryk ani Mirosława Stachowiak-Różecka – tłumaczyła Tracz.My chcemy miasta czystego, zdrowego, dobrze skomunikowanego. Miasta, w którym każdy ma równe szanse, a drobne inwestycje są równie ważne jak te wielkie. Wierzymy, że uda nam się zmienić tę politykę miejską. W obecnej kampanii chcemy dać mieszkańcom Wrocławia nadzieję, że może istnieć inna polityka miasta. Będziemy to robić rozmawiając bezpośrednio na ulicach Wrocławia, na spotkaniach z mieszkańcami, dzięki aktywnej polityce w social mediach, a także na kolejnych konferencjach prasowych. Mam wrażenie, że te wybory będą nowym rozdziałem w historii Wrocławia. Bardzo chcemy w tworzeniu tej historii uczestniczyć i chcemy, by Wrocław był miastem z dobrym klimatem – podsumowuje kandydatka

Obecnie trwają prace nad programem wyborczym. Partia Zielonych zapowiada, że będzie to program korzystny dla Wrocławia zarówno pod względem ekologicznym, jak i socjalnym.

 


Małgorzata Tracz urodziła się w 1985 roku w Bolesławcu. Jest absolwentką filologii polskiej oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Była aktywistką Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, a także członkinią Sekretariatu Krajowego organizacji. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie „Trampolina”, członkinią Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA oraz Dolnośląskiego Kongresu Kobiet. Wraz z Markiem Kossakowskim jest współprzewodniczącą partii Zielonych (zgodnie ze statutem na czele stoją kobieta i mężczyzna). W 2015 r. startowała z pierwszego miejsca listy Zjednoczonej Lewicy w wyborach do Sejmu i uzyskała 14,5 tys. głosów.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch