Kolejna książka o tajemnicach Dolnego Śląska nosi tytuł – Ten dom ma tajemnice. Sekrety i skarby Dolnego Śląska. Joanna Lamparska kolejny raz opowiada regionie i jego zagadkach. Na kartach książki znaleźć można m.in. opowieść o wrocławskich mumiach czy miejscowym kanibalu.

Autorka to polska dziennikarka, pisarka i podróżniczka. Do tej pory wydała 16 książek o skarbach i tajemnicach, które skrywa w sobie Dolny Śląsk. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym i archeologiem sądowym. Bierze udział we wszelkich możliwych eksploracjach. Najnowsza książka, pt. Ten dom ma tajemnice. Sekrety i skarby Dolnego Śląska. opuściła drukarnię w lipcu 2018 roku.

 

Joanna Lamparska - Ten dom ma tajemnicę

Książka jest połączeniem reportażu historycznego, kryminału i przewodnika po rejonie.

Jak zdradziła „Dzielnicom” Joanna Lamparska, jeden z rozdziału poświęcony jest np. wrocławskim mumiom, które sprowadzano na Dolny Śląsk, by je sproszkować i… zjeść. Ocalałe zabalsamowane ciała znaleziono po wojnie. Dziś jedno z nich znajduje się w Muzeum Człowieka we Wrocławiu.

W książce znajduje się także opowieść o brązach benińskich. Te afrykańskie wytwory do Europy trafiły za sprawą Anglików, który wyrżnęli ludność Beninu pod koniec XIX wieku (dzisiaj to część terytorium Nigerii). Brązy warte są od kilkuset do kilku… milionów dolarów. Kolekcja tych drogocennych dzieł znajdowała się także na Dolnym Śląsku w czasie II wojny światowej. Ponadto we Wrocławiu żył kolekcjoner, który sprzedawał takowe brązy. Po wojnie część kolekcji zabrali Rosjanie, trochę zostało natomiast w Bobolicach. Odpowiedź, na pytanie co stało się z nimi dalej, można znaleźć oczywiście w książce.

Nie zabraknie też historii zbrodni. Jedna z nich opowiadać będzie o Karolu Denke, czyli miejscowym kanibalu, a inna o (prawdopodobnie) pierwszym obfotografowanym morderstwie na 17-letnie dziewczynie, która została zabita przez własnego wujka.

Będzie dużo opowieści o sekretach, tajemnicach, kolekcjach dzieł sztuki. Poza tym w książce sporo miejsca poświęcone jest Wrocławiowi. Samego miasta dotyczą trzy rozdziały. Z mapy miasta w książce pojawią się willa koło Parku Południowego, dawna apteka na Placu Solnym, Muzeum Człowieka we Wrocławiu i Muzeum Medycyny Sądowej – mówi Joanna Lamparska, autorka książki.

Bonusem z pogranicza Dolnego Śląska jest historia Parku Mużakowski – jedynego parku w Polsce na liście UNESCO.

Książka będzie promowana podczas VI Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ w Wałbrzychu, który odbędzie się w dniach 11-12.08.2018. Warto dodać, że dyrektorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest właśnie Joanna Lamparska.

Podczas festiwalu odbędzie się wykład. Będzie także pokaz slajdów pod tytułem: „Tajemnice, zamki, podziemia”. Będę tam zachęcać innych, aby pójść śladem opowieści i spróbować sprawdzić pewne relacje w terenie – dodaje pisarka.

Do niedzieli 29 lipca trwa przedsprzedaż, podczas której książka jest w promocyjnej cenie. Natomiast później będzie już kosztować normalnie i będzie dostępna w sklepach.

Joanna Lamparska zdradziła również, że następną książkę planuje napisać o dolnośląskich śladach doktora Mengele. Premiera planowana jest wiosną 2019 roku.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: arch. Joanny Lamparskiej