Najnowocześniejsza myjnia tramwajowa we Wrocławiu powstanie w zajezdni nr IV. Nie tylko będzie ekologiczna, ale również umożliwi częstsze mycie pojazdów, co ma przyczynić się do umilenia jazdy pasażerom.

Nowoczesna myjnia stanie w hali naprawczej wagonów, w której obecnie myte są tramwaje. Będzie to tzw. „myjnia przejazdowa”. Oznacza to, że tramwaje będą przejeżdżały przez obiekt, a szczotki szorowały je ze wszystkich stron. Dzięki zautomatyzowaniu całej czynności umycie jednego pojazdu będzie kwestią kilku minut – codziennie będzie można doprowadzić do czystości więcej tramwajów. Nowoczesna myjnia pozwoli również szorować pojazdy dokładniej, co przyczynić się ma do umilenia podróżowania pasażerom.

– Do tej pory mycie jednego tramwaju trwało około godzinę i wymagało zaangażowania co najmniej dwóch osób. Teraz wszystko ma się odbywać automatycznie i ekologicznie – zaznacza Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka MPK Wrocław. – Myjnia będzie wyposażona w zamknięty system obiegu wody. Oznacza to, że woda, która zostanie wykorzystana do umycia jednego tramwaju, będzie oczyszczana i wykorzystywana później do umycia innego pojazdu – dodaje.

Myjnia będzie czynna głównie w nocy, jednak w ciągu dnia będą mogły z niej również korzystać tramwaje, które przechodzą przeglądy. Z nowoczesnej myjni będą korzystać nie tylko pojazdy z zajezdni nr IV, ale także te z innych obiektów. Podobna myjnia automatyczna stoi od prawie czterech lat na zajezdni autobusowej MPK, w której czyszczone są wrocławskie autobusy.

MPK planuje, żeby pierwszy tramwaj został umyty w nowej myjni już jesienią tego roku. Obecnie trwają negocjacje warunków umowy. Inwestycja wyniesie MPK 2 690 502,00 zł.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch