Przedsiębiorstwo właśnie rozstrzygnęło przetarg. Do MPK trafi 50 nowych autobusów. Najprawdopodobniej będą to pojazdy firmy MAN. Zastąpią najstarsze i najbardziej wysłużone autobusy.

Jeśli nie będzie żadnego odwołania, umowa z dostawcą powinna zostać podpisana w najbliższym czasie, a autobusy miałyby trafić na ulicę Wrocławia w przeciągu 6 miesięcy.

Przetarg rozstał rozstrzygnięty. Do realizacji chętne były dwie firmy: EvoBus Polska sp. z o.o. oraz MAN Truck & Bus Polska sp. z o.o. Jednak po analizie kosztów, MPK zdecydowało się na pojazdy firmy MAN. Koszt tego przedsięwzięcia miałby wynosić 96.247.500,00 zł brutto.

To kolejny etap największego w historii MPK projektu wymiany taboru w tak krótkim czasie. Naszym celem jest dążenie do takiej sytuacji, by najstarsze autobusy służyły nam niewiele ponad 10 lat. Chcemy, by pasażerowie mieli do dyspozycji komfortowe i klimatyzowane pojazdy, dlatego rozpisując przetarg, stawiamy dostawcom bardzo wysokie wymagania – mówi Jolanta Szczepańska, prezes MPK Wrocław.

Do Wrocławia trafić ma 50 nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, system zapowiedzi głosowych i monitoring. Autobusy nie będą wydzierżawione, tylko kupione. Unia Europejska ma pokryć koszt 54 mln zł z tego zakupu.

Nowe autobusy mają pozwolić na zmniejszenie emisji tlenków azotu o prawie 50%. Co więcej aż 70% floty MPK będą stanowiły pojazdy klimatyzowane.

MPK chce podpisać z dostawcą umowę, która pozwoli w przyszłości na kolejny zakup z gwarancją ceny i bez konieczności rozpisywania kolejnego przetargu.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: mat. prasowe MPK