Historia filmu „Człowiek, który zabił Don Kichota” Terrego Gilliama jest bardzo długa. Pracę nad nim zaczął 25 lat temu. Przez lata scenariusz zmieniał się, zmieniali bohaterowie, obsada. Ostatecznie w rolach głównych możemy zobaczyć Adama Drivera i Jonathana Pryce’a a widzowie nie poczują się zawiedzeni. 

Na film Gilliama wciąż brakowało pieniędzy. Życie weryfikowało wiele spraw dotyczących produkcji tego dzieła. Kiedy już zupełnie brakowało sił do pracy nad nim, córka Gilliama poznała fascynującą się kinem milionerkę,  która zaproponowała trzy i pół miliona dolarów  na dokończenie tego filmu. Widzowie, którzy na niego bardzo długo czekali mogą być spokojni. Historia Don Kichota opowiedziana przez Gilliama to perełka w swoim niedookreślonym gatunku.


PRZECZYTAJ TAKŻE O PROBLEMACH PRAWNYCH FILMU:
Patryk Wolny: Suma wszystkich problemów „Człowiek, który zabił Don Kichota”


Reżyser opowiada historię w oparciu o Cervantesa. Prowadzi swoją opowieść w wielowątkowy sposób. Jest główny bohater, młody zmanierowany reżyser reklam, któremu zwyczajnie nie idzie oraz plejda postaci, które w czasem absurdalny sposób wpływają na jego losy. Tobbiego (Adam Driver), poznajemy na planie w Hiszpanii podczas kręcenia klipu spotu reklamowego. Zdjęcia nie idą, bohater nie ma weny. Przypadek sprawia, że dostaje płytę ze swoim dyplomowym filmem, który kręcił w wiosce tuż za wzgórzem. Poddany emocjom wywołanym przez wspomnienie jego debiutanckiego dzieła Tobbie jedzie do tamtej wioski. I w tym momencie już się można spodziewać… hiszpańskiej inkwizycji. Ciąg zdarzeń, absurdalnych totalnie doprowadza naszego bohatera do podejmowania równie absurdalnych decyzji. Wciąga go w spiralę zdarzeń, spotkań, na które nie był chyba gotowy. Losy filmowego reżysera zdają się w jakimś sensie odwzorowywać drogę, jaką przeszedł Giliiam by nakręcić „Człowieka…”.

Znakomici w swoich rolach zrówno Adam Driver -Tobbie, irytująco wzruszający oraz Jonathan Pryce – Don Kichote, obłąkany rycerz goniący za ułudą, w znakomitej formie.

 

Premiera w kinach: 10 sierpnia 2018

 


Autorka: Sabina Misakiewicz