To historia unurzana w rockandrollu, undergroundzie i tanim winie. Nakręcona na czarnobialej taśmie z kolorowymi i komiksowym wlepkami jest jedną z ciekawszych propozycji  festiwalu.

ZSSR lat 80. i początki dwóch leningradzkich zespołów Zoopark i Kino przeplecione zostały miłością ich liderów do jednej kobiety. W tle muzyka Davida Bowiego, T-Rex, Rolling Stones, Beatles czy Sex Pistols. Koncerty na siedząco, bez zbyt głośnych oklasków są szansą na zaistnienie w środowisku muzycznym początek kariery. Hamulce puszczają podczas domówek, na których spotyka się kwiat radzieckiego podziemia muzycznego. W kłębach dymy i popbrzekiwaniu szkła młodzi muzycy snują marzenia o możliwościach kolegów z za żelaznej kurtyny.

Scenariusz został oparty na wspomnieniach żony Mike’a Naumenko lidera Zoopark Nataszy. Napisany dowcipnie i poetycko. „Lato” do zobaczenia w kinach od 31 sierpnia 2018 roku.

Tytuł: Lato
Tytuł oryginalny: Leto
Premiera: 10.05.2018
Reżyseria: Kirył Serebrennikow
Scenariusz: Kirył Serebrennikow, Lily Idow, Michael Idow
Zdjęcia: Władysław Opeljanc
Obsada: Roman Biłyk, Irina Starszenbaum, Teo Yoo, Aleksander Kuźniecow, Filip Awdiejew, Aleksandr Gorczylin, Nikita Efremow

 


Autorka: Sabina Misakiewicz

  • Film zobaczyłam podczas 18. MFF Nowe Horyznoty.