18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty rozpocznie się już w najbliższy czwartek – 26 lipca. Jak każdego roku, tak i teraz wrocławianie mogą spodziewać się fascynujących gości ze świata filmu. Wśród zaproszonych między innymi Terry Gilliam.  

Kto nie zna Terry’ego Gilliama, koniecznie musi nadrobić zaległości. Reżyser zaczynał u boku twórców brytyjskiego programu Latający cyrk Monty Pythona wykonując pokręcone animacje, a z czasem reżyserując fragmenty specjalne w najbardziej znanych filmach w dorobku LCMP czyli Żywot Briana oraz Sens życia według Monty Pythona. Jego kariera potoczyła się bardzo prężnie po Człowieku, który zabił Don Kichota, który to film był jednym z najbardziej oczekiwanych tytułów w dziejach kina. Sławę światową przyniosły mu takie produkcje jak: 12 małp, Las Vegas Parano czy Teoria Wszystkiego.

Dla miłośników kina zapewne ważne będzie spotkanie z Gustavem Möllerem i Janem Jakobem Cedergrenem – reżyserem i aktorem WinnychObraz ten okazał się fenomenem  nie tylko na festiwalu w Sundance, ale i Rotterdamie. Na obu dostał nagrody publiczności, a to znakomite wyróżnienie. Do Wrocławia przyjedzie także Joe Penna, reżyser Arktyki z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Penna to brazylijski twórca filmów, który dał sie poznać branży w marcu 2016 roku, kiedy to jego krótkometrażowy obraz „Turning Point” został wybrany do udziału w festiwalu filmowym w Tribece.  Nie powinno nikogo ominąć  spotkanie z Ildikó Enyedi i Pedro Costą (bohaterowie retrospektyw),  Pen-ek Ratanaruang (autor Samui Song), Lukas Dhont – twórca obsypanego nagrodami w Cannes Girl, Adriano Tardiolo – wcielający się w główną postać Szczęśliwego Lazzaro Alice Rohwacher czy Ali Abbasi, autor Granicy, zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard. Na festiwalu pojawi się również Adina Pintilie wspólnie z aktorami filmu Touch Me Not (wśród nich Tómas Lemarquis znany z Nói Albinóii Blade Runner 2049).

Nowe Horyzonty to oczywiście też miejsce na prezentację polskich artystów i filmów. Wrocław odwiedzi Agnieszka Smoczyńska, reżyserka młodego pokolenia, która za film Córki Dancingu została nominowana do Złotych Lwów i otrzymała nagrodę za najlepszy debiut. Na NH zobaczymy jej najnowszy film Fuga, oraz Atlas zła (międzynarodowa koprodukcja).  Nie zabraknie Jagody Szelc reżyserki filmu Wieża. Jasny dzień, Doroty Segdy – debiutującej w 1989 roku brawurową, podwójną rolą w Moim wieku XX Ildikó Enyedi. Pojawią się także  Łukasz Grzegorzek oraz Jacek Braciak, Karolina Bruchnicka i Agata Buzek – czyli reżyser i aktorzy Córki trenera, Olga Chajdas – autorka Niny (Big Screen Award w Rotterdamie), Olgierd Łukaszewicz, Aleksandra Konieczna i Bożena Stachura – aktorzy Jak pies z kotem Janusza Kondratiuka czy występująca w Fudze Gabriela Muskała.

Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku nie zabraknie Polish Days. Jest to najważniejsze wydarzenie branżowe MFF Nowe Horyzonty, współorganizowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 – Przedstawiciele branży filmowej z całego świata na zamkniętych pokazach poznają najnowsze kino polskie – mówi Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu. –  Tam są pokazywane materiały surowe, klipy, fragmenty filmów, które są w fazie post-produkcji.  Nikt spoza grona zaproszonych nie ma możliwości zobaczenia żadnego z pokazów.  Na tym etapie często nie znamy jeszcze całej obsady lub nie możemy jej zdradzać.  W tym roku mamy chyba 10 takich pokazów filmów na etapie pomysłu, które są przedstawiane przez producenta i bardzo często reżysera. Oglądamy sceną, dwie, klip by zapoznać się z wypowiedzią, obrazem. W tym roku mamy kilka znanych nazwisk, wśród nich Janek Komasa, Borys Lankosz czy Daria Woszek z ciekawym projektem Maryjki – dodaje Pieńkowski. 

Co roku na Polish Days jest ok. 200 gości – agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów festiwali filmowych, producentów. To znakomita możliwość dla producentów i twórców polskich filmów na promocję ich projektów, zaplanowanie strategii festiwalowej filmów oraz znalezienie zagranicznych partnerów (agentów sprzedaży, koproducentów, dystrybutorów). Wśród dotychczas prezentowanych na Polish Days projektów znalazły się m.in.: Ostatnia RodzinaLoving VincentDzikie róże, Nina, Wieża. Jasny dzień, Cicha Noc, PokotKrólewicz Olch, Jestem mordercą, Wszystkie nieprzespane noceMiasto 44PapuszaBogowie, Płynące wieżowceKongresJesteś BogiemChce się żyć, czy Najlepszy.

Jurorami Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty będą: Valeska Grisebach (niemiecka reżyserka, zeszłoroczna laureatka Grand Prix za Western), Anna Jadowska (reżyserka nagradzanych Dzikich róż), Michał Marczak (autor docenionych na Sundance Wszystkich nieprzespanych nocy), Fred Kelemen (niemiecki reżyser i operator; bohater ubiegłorocznej retrospektywy na Nowych Horyzontach) oraz Claudia Landsberger (Holenderka, specjalistka od międzynarodowego marketingu filmowego, producentka kreatywna). Widzowie spotkają także twórców konkursowych produkcji: Ewę Banaszewicz i Mateusza Dymka (Moja polska dziewczyna), Isabellę Eklöf (Holiday), Ongjena Glavonica (Ładunek), Malene Choi Jensen (Powrót) oraz Valérie Massadian (Milla).

 


Autorka: Sabina Misakiewicz
Źródło: materiały prasowe