Festiwal Nowe Horyzonty stracił tytularnego sponsora, jednak organizatorzy zapewniają, że nie wpłynie to negatywnie na kolejną edycję i już teraz szukają nowego partnera do współpracy.

W miniony wtorek zapadła decyzja odnośnie do zakończenia współpracy T-Mobile z festiwalem Nowe Horyzonty. Po piętnastu latach wspólnego budowania kultury kina we Wrocławiu, wspólnych sukcesach i emocjach, które towarzyszyły miłośnikom filmu przyszedł czas na nowe, świeże doświadczenia.

Roman Gutek, dyrektor Nowych Horyzontów, zapewnia, że oznacza to jedynie jeszcze większą mobilizację. Wierzę, że to dobry znak. Może i nie powinniśmy liczyć na wielkie zmiany, jednak powiew świeżości, jaki może przynieść ze sobą nowy sponsor, może wpłynąć bardzo pozytywnie na sam festiwal. W końcu stagnacja, nawet pozorna, może prowadzić ewentualnie do zguby.

Wygaśnięcie umowy pomiędzy siecią telefonii komórkowej T-Mobile a festiwalem Nowe Horyzonty to koniec 15 letniej tradycji. Początkowo pod szyldem Ery, a później T-Mobile Polska Telefonia Cyfrowa wspierała wspierała organizatorów.

Nowe Horyzonty zmieniły Wrocław, a sam festiwal przez lata urósł do rangi największej imprezy filmowej w Polsce i jednej z największych w Europie. Każdego roku dziesiątki tysięcy miłośników kina jednoczą się, by wspólnie rozkoszować się najlepszymi filmami. W tegorocznej edycji udział wzięło 112 tysięcy widzów, którzy mieli okazję zobaczyć aż 142 polskie premiery pośród 200 prezentowanych obrazów.

Rozmach robi wrażenie, tym bardziej warto wyczekiwać kolejnej, 18. edycji festiwalu, która odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26 lipca – 5 sierpnia 2018 roku. Organizatorzy już teraz zapewniają, że nie jest ona zagrożona i że do tego czasu uda się pozyskać sponsorów lub zebrać środki choćby za pośrednictwem crowdfundingu.


Autor: Patryk Wolny