W marcu br., powstało sportowe partnerstwo, prawdopodobnie pierwsze w Polsce, a na pewno jedyne, które zrzesza tak różnorodne dyscypliny jakimi są futbol amerykański, rugby, lacrosse oraz frisbee ultimate. Ostatnio do tego grona dołączył softball reprezentowany przez  UKS Softball Wrocław, zdobywczynie Pucharu Polski 2013 i srebrne medalistki mistrzostw Europy w kat. Senior.

Nowe Sporty Wrocławia, bo tak nazywa się partnerstwo zrzesza sporty do tej pory mało popularne w naszym kraju ale zdobywające co raz większe uznanie wśród kibiców.

– Wrocław jest miastem stu mostów, o którym też śmiało można powiedzieć, że jest stolicą sportów amerykańskich. Wrocławscy Giganci oraz Kosynierzy z Lacrosse przywieźli w tym sezonie po raz kolejny złote medale mistrzostw Polski w swoich dyscyplinach. Softballistki z Blue Angels (UKS Wrocław) zdobyły niedawno Puchar Polski i wicemistrzostwo Europy, wrocławskie rugby również nie odstaje od polskiej czołówki – mówi Marcin Wyszkowski jeden z pomysłodawców partnerstwa. Okazją do nawiązania współpracy był konkurs w ramach wrocławskiego budżetu obywatelskiego, w którym złożyliśmy wspólny wniosek na boisko treningowe dla naszych dyscyplin. Już na etapie pisania aplikacji założyliśmy sobie że w razie zwycięstwa, nasze boisko będzie jedną z pierwszych, nowych  inwestycji pod World Games 2017. Bardzo nas cieszy, że władze miasta w taki sam sposób  potraktowały nasz projekt. W tym miejscu chcieliśmy podziękować Prezydentowi Dutkiewiczowi, wrocławskim urzędnikom z Wydziału Inwestycji  UM i dyrektorowi Departamentu Spraw Społecznych za pomoc przy dostosowywaniu, naszego zwycięskiego wniosku do wymogów, które nakłada na takie działania dyscyplina finansów publicznych. Prace nabierają tempa i wszystko wskazuje na to, że budowa rozpocznie się na początku 2014 roku, a inwestycja zostanie oddana do użytku przed jesienią przyszłego roku. Tym samym Wrocław będzie mógł się pochwalić jedynym takim boiskiem w naszym kraju. Już teraz myślimy o kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. Ponadto, razem ze Spartą Wrocław aktywnie uczestniczymy w przygotowaniach miasta do przebudowy Stadionu Olimpisjkiego, tak aby spełniał europejskie i światowe normy i dawał możliwość rozgrywania prestiżowych imprez europejskich nie tylko w futbolu amerykańskim – kończy Wyszkowski, były prezes i założyciel the Crew Wrocław, klubu który wielokrotnie zdobywał mistrzostwo polski w futbolu amerykańskim i jako pierwszy reprezentował nasz kraj w europejskim pucharze EFAF Cup.

 

Wniosek obywatelski składaliśmy jako Giganci (the Crew w 2010 roku zmieniło nazwę na Giants Wrocław – przyp.), obecnie po fuzji z klubem Devils, wrocławski klub nazywa się Panthers i zastanawiamy się nad tym jak jeszcze poza wnioskami do budżetu obywatelskiego, rozwijać naszą współpracę – mówi Jakub Głogowski General Manager wrocławskich Panter. Od paru lat wspólnie z Marcinem zaangażowaliśmy się w promocję i rozwój nie tylko futbolu amerykańskiego. Nowe Sporty Wrocławia powstały już dawno, ale dopiero w tym roku udało nam się pokazać efekt tej współpracy. Obecnie nasza dyscyplina ubiega się o miejsce na World Games w ramach tzw. sportów na zaproszenie – głosowanie odbywa się na portalu miejskim www.wroclaw.pl – teraz zajmujemy się głownie tym, a po zakończeniu głosowania będziemy przystępować do kolejnych projektów. Po powstaniu Panthers, Nowe Sporty mają starego/nowego członka z o wiele większymi możliwościami. Zdaniem Głogowskiego, budżet obywatelski był tylko rozgrzewką i testem jak ta współpraca będzie wyglądać. Jak mówi – test się udał wyśmienicie i im bliżej World Games tym więcej będzie takich pomysłów i projektów nie tylko we Wrocławiu ale w Polsce, bo podobny projekt powstał w Poznaniu, gdzie m.in. dzięki naszemu przetarciu szlaku udało się zdobyć odpowiednią liczbę głosów. My przetarliśmy szlak, a Poznań pokazał jaką skalę mogą osiągnąć projekty obywatelskie i z jakim rozmachem mogą być realizowane. Cała sportowa Polska usłyszała o tej inicjatywie i wiemy, że nie inaczej będzie w kolejnych latach. Wiele osób nadal uważa nasze sporty za niszowe, ale jeśli połączymy siły mamy już łącznie ponad 500 zawodników, a ta liczba robi wrażenie. W jedności siła i tą siłą chcemy rozwijać młodzież i namawiać ich do uprawiania nowoczesnych dyscyplin. W szkoleniu na pewno pomogą tak profesjonalne boisko, jakie będziemy mieli, dzięki ogromnej pomocy miasta Wrocław – mówi General Manager Panhers Wrocław.

Rugby ze względu na włączenie tego sportu do programu olimpijskiego nie będzie dyscypliną na World Games. To nie znaczy, że mamy być poza tak ważnymi i przełomowymi projektami jak Nowe Sporty – twierdzi stanowczo Bartosz Ryś, prezes Klubu Sportowego Rugby Wrocław oraz Członek Zarządu Dolnośląskiego Związku Rugby. Dlaczego mówię że przełomowym? Bo do tej pory panowało przekonanie, że rugby i futbol się nie lubią, i jak magiczne zaklęcie powtarzano, że nie jest możliwa współpraca pomiędzy tymi dyscyplinami, a co dopiero dobieranie do tego piłki nożnej (w ramach boiska zostaną namalowane linie dla dyscyplin amerykańskich ale również dla piłki nożnej- przyp.). Słyszeliśmy, że się nie da, że nie można, że nikt tak nie zrobił bo to niemożliwe, a pokazaliśmy że jak się chce to można dosłownie góry przenosić. Nam we Wrocławiu trudno jest rozgrywać mecze, a  co dopiero pozyskać boisko do treningów, taki obiekt treningowy to dla nas szansa na organizowanie imprez międzynarodowych i krajowych, bo na tym boisku my będziemy rozgrywać mecze. Rugby, to sport który rozwija się równie szybko co futbol, powstają programy dla dzieci i młodzieży, jesteśmy już obecni w wielu szkołach ponadgimnazjalnych, a lada dzień zawitamy także w gimnazjach i szkołach podstawowych. Jako jeden z nielicznych sportów zespołowych pomagamy również w resocjalizacji podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych. Na boisku będziemy mogli prowadzić takie właśnie zajęcia, a w ramach NSW możemy się wymieniać doświadczeniami, powielać dobre praktyki, to taki troche foresight’owy projekt  – śmieje się Ryś.

Najmłodszymi członkami Nowych Sportów, ale zarazem pewniakami jeśli chodzi o miejsce na World Games są wrocławskie softballistki. Jak mówi Ewa Romanowicz – prezes klubu UKS Softball Wrocław-  jesteśmy w ramach programy obowiązkowego na World Games,  wiec przy wyborze dyscyplin na stronie miasta głosowałam na futbol, boisko dofinansowane własnym kapitałem  mamy swoje, znajduje się ono na Nowym Dworze ale jest wiele pomysłów na działania, które możemy prowadzić razem z innymi dyscyplinami. Reprezentujemy podobne pod względem popularności i „narodowości”(futbol amerykański, lacrosse, friesbie i softball są sportami o których możemy mówić że albo wywodzą się albo najbardziej się rozwinęły w USA)- przyp. dyscypliny, borykamy się z podobnymi problemami i bardzo się cieszę, że jest chęć aby sport promować wspólnie i wspólnie rozwiązywać problemy z którymi spotykamy się na co dzień. Jesteśmy  jedyną żeńską dyscypliną w gronie Nowych Sportów – ale nie będziemy „paprotką”, bo również mamy pomysły- podkreśla Romanowicz. Chcemy prowadzić wspólne programy szkolenia dzieci i młodzieży, organizować razem eventy i promować sport, nie tylko nasze dyscypliny ale ogólnie dbanie o dobra kondycję wrocławian, a poprzez to promować  zdrowie.  Nie ma bardziej skutecznych działań niż profilaktyka prozdrowotna w ramach działalności sportowej. W ramach przygotowań softballu do World Games, czyli do roku 2017 ESS  (Europejska Federacja Softballu) przyznała klubowi UKS Softball prawo do organizacji kilku najważniejszych imprez europejskich.

W przyszłym roku chcielibyśmy wspólnie zorganizować wielkie święto naszych nowych sportów, na które zaprosilibyśmy inne drużyny z Polski i Europy. Prace nad tym wydarzeniem już trwają, być może uda się rozegrać mecz futbol vs rugby tylko póki musimy ustalić w jakim sprzęcie, czyją piłką ustalić wspólne zasady gry J Na razie mamy mnóstwo pomysłów i chęci, wiadomo że do realizacji znacznej części naszych założeń potrzebne są środki, ale właśnie dlatego połączyliśmy siły aby wspólnie pozyskiwać pieniądze i to nie tylko publiczne. Często słyszymy o tym, że w nowej perspektywie finansowej środki będą wydatkowane na duże projekty i to wtedy właśnie będzie można ocenić  celowość naszych działań. jak zostaną uruchomione konkursy w nowym rozdaniu europejskich dotacji na pewno będzie do nich aplikować– podsumowuje Marcin Wyszkowski.

Przypominamy, że do 25 listopada na stronie www.wroclaw.pl można zagłosować na futbol amerykański w plebiscycie na wybór dyscyplin na zaproszenie, które zostaną rozegrane w 2017roku podczas Igrzysk Sportów Nieolimpijskich World Games we Wrocławiu.

Autor: RED