Podczas inauguracyjnej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni wybrali nowe władze województwa. Rządy w regionie ostatecznie przejęła koalicja Bezpartyjnych z Prawem i Sprawiedliwością. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali przed Urzędem Wojewódzkim Obywatele RP.
Mieszkańcy Dolnego Śląska w październikowych wyborach samorządowych zadecydowali, kto przez najbliższe pięć lat zasiadać będzie w Sejmiku Województwa. Największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, otrzymując 14 mandatów. O jeden mniej otrzymała Koalicja Obywatelska. Bezpartyjni Samorządowcy wprowadzili do sejmiku 6 radnych. Dwa mandaty otrzymał komitet Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska, a jedno miejsce w sejmiku przypadło radnemu PSL.
Ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Obywatelska nie uzyskały większości, pozwalającej samodzielnie rządzić województwem. Dlatego też podjęto rozmowy koalicyjne z Bezpartyjnymi Samorządowcami, które zakończyły się ostatecznie podpisaniem porozumienia przez Prawo i Sprawiedliwość i Bezpartyjnych.
Przeciwko zawiązaniu takiej koalicji protestowali Obywatele RP. Pojawili się oni również pod Urzędem Wojewódzkim przed pierwszą sesją Sejmiku Województwa z nadzieją, że nie dojdzie ostatecznie do porozumienia między tymi dwoma partiami.
Nowe władze województwa wybrane zostały podczas pierwszej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami marszałkiem województwa ponownie został Cezary Przybylski, uzyskując 21 głosów radnych. Jego kandydaturę zgłosili wspólnie Bezpartyjni Samorządowcy oraz Prawo i Sprawiedliwość. Kontrkandydatem Przybylskiego był Marek Łapiński z PO, który uzyskał 14 głosów.
Członkami zarządu zostali radni wojewódzcy z poprzedniej kadencji: Michał Bobowiec, który odpowiadać będzie za kulturę i sport oraz Tymoteusz Myrda, który odpowiedzialny będzie za transport. Dwa stanowiska wicemarszałków otrzymali politycy Prawa i Sprawiedliwości: Marcin Gwoźdź (ochrona środowiska) i Marcin Krzyżanowski (sprawy społeczne).
Przewodniczącym sejmiku został Andrzej Jaroch z Prawa i Sprawiedliwości. Jego kontrkandydatką na to stanowisko, zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską, była Iwona Krawczyk. Wiceprzewodniczącymi Sejmiku zostali Marek Obrębalski z Bezpartyjnych Samorządowców, Jerzy Pokój z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz Andrzej Kretkowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch