Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet ogłosiła swoją kandydaturę na fotel prezydenta Wrocławia. Tym samym ogłoszono również powstanie pierwszego centrolewicowego komitetu w wyborach samorządowych – „Wrocław dla wszystkich”.

Marta Lempart to znana wrocławska aktywistka, członkini Obywatelskiego Strajku Kobiet i obecnie nowa kandydatka na prezydentkę Wrocławia. Jak mówiła, „nie będzie kandydować na prezydenta, bo jest kobietą, więc będzie kandydować na prezydentkę”.

Lempart, opisując struktury nowego komitetu, zaznaczyła, że jest w nim obecnie ponad 65% kobiet na listach do Rady Miasta. Uważa to za odpowiedź na tezę, że kobiety nie garną się do polityki. Owszem garną się, ale wystarczy stworzyć warunki.

To nie jest tak, że Marta Lempart z grupą ludzi idzie „gdzieś”. To grupa świetnych, mądrych ludzi powinna wejść do Rady Miasta, wnieść tam wrażliwość na potrzeby wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Moją rolą jest tych wszystkich ludzi wesprzeć. mówiła nowa kandydatka Naszym celem jest dotarcie do tych osób, które uważają, że ich głos się nie liczy, że nikomu nie zależy na tym, żeby je reprezentować. Po to utworzyliśmy ten komitet i dlatego też ma on taki charakter jaki ma. Jesteśmy grupą ludzi, którym zależy na tym, żeby Wrocław był dla wszystkich, bo wszystkim nam zależy też na tym, żeby Polska była dla wszystkich. Do pewnych rzeczy nie ma powrotu. Wrocław jest trochę taką przedpisowską Polską w pigułce, czyli jest dla tych młodych, zdrowych, bogatych, mających gdzie mieszkać. Reszta jeżeli nie nadąża, to trudno. To się musi zmienić. Wrocław musi być nastawiony na potrzeby absolutnie wszystkich mieszkanek i mieszkańców.

Członkowie i członkinie komitetu „Wrocław dla Wszystkich” to osoby wywodzące się z różnych organizacji, działających na co dzień we Wrocławiu w obszarze obrony praw człowieka, obrony demokracji, praw kobiet czy praw społeczności wykluczonych (m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet i Kultura Równości). W komitecie znajdują się także członkowie z partii Razem. Jednak nie jest to porozumienie partyjne.

Wstępny program komitetu zarysował Wojciech Browarny z partii Razem, który jest także kandydatem na wiceprezydenta Wrocławia

Powołujemy to porozumienie, żeby dać szansę wyborcom o poglądach centrolewicowych. Nie jest to porozumienie partyjne, ani odgórne. Tworzymy obywatelski komitet, który jednak zgadza się co do programowych postulatów o charakterze społecznym i progresywnym. Jako wrocławska centrolewica chcemy się zająć problemami mieszkaniowymi. Wrocław musi wiedzieć jakie ma zasoby mieszkań socjalnych i komunalnych, bo to jest obowiązek tego miasta, żeby zapewnić także niebogatym ludziom dach nad głową. Wrocław musi się także zająć komunikacją publiczną, bo jest to komunikacja dla wszystkich, a nie dla uprzywilejowanych. Wrocław chwali się, że jest stolicą kultury, ale dotąd była to kultura wielkich i drogich eventów, a nam zależy na tym, aby to była kultura zdemokratyzowana, na ulicy, podwórku, dzielnicy, dostępna dla wszystkich. mówił Browarny Dlatego teraz tworzymy komitet, który z dumą i przekonaniem może powiedzieć, że wynika z naszych potrzeb społecznych, z naszego obywatelskiego zaangażowania i z tego, że chcemy wrocławianom i wrocławiankom dać prawdziwą alternatywę.

Jak mówi nowa kandydatka na fotel prezydenta, w nic nie wierzy tak, jak w siłę obywatelską i w to, że to my zdecydujemy o frekwencji w tych wyborach i my zdecydujemy o ich wyniku.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch