Piotr Pawlicki (FOGO Unia Leszno) po raz pierwszy został indywidualnym mistrzem Polski na żużlu. Wicemistrzostwo wywalczył Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław). W finale nie zabrakło emocji i kontrowersji.

Już pierwszy bieg dał przedsmak tego, jakie emocje czekają kibiców w Lesznie. Wystartować mieli jedni z najlepszych w kraju. Najszybszy okazał się Patryk Dudek, który zostawił za sobą Bartosza Zmarzlika. Za ich plecami Bartosz Smektała szybko minął Macieja Janowskiego i dojechał jako trzeci. W kolejnym wyścigu najlepiej spisał się Piotr Pawlicki, drugi był Zbigniew Sudecki. Punkt zebrał Janusz Kołodziej, a obrońca tytułu – Szymon Woźniak dojechał ostatni. W trzecim biegu Norbert Kościuch zdołał wyprzedzić Przemysława Pawlickiego (skończył bieg na drugim miejscu) i zgarnął 3 punkty. Kacper Woryna pojechał za szeroko, wyprzedzając tylko Daniela Kaczmarka. Czwarty bieg zdominował Piotr Protasiewicz. Gorszy od niego był Mateusz Szczepaniak, którego bezskutecznie próbował dogonić Adrian Miedziński. Ostatni finiszował pierwszy rezerwowy Marcin Nowak.

Po równaniu toru na świeżej nawierzchni najlepszy okazał się Zmarzlik, który zostawił swoich rywali daleko w tyle. Szczepaniak po raz drugi zdobył 2 punkty, a Woryna był trzeci. Ostatni dojechał Suchecki. Drugi bieg Janikowskiego również nie był dla niego najszczęśliwszy, bowiem zaliczył defekt. Najszybszy okazał się nowy uczestnik cyklu Grand Prix – Kołodziej, tuż za nim był Kościuch. Miedziński z błędami po drodze, zgarnął punkt. W siódmym biegu 3 punkty zdobył Piotr Pawlicki, Protasiewicz dojechał jako drugi, natomiast punkt Dudkowi wyrwał Kaczmarek. Ósmy start został przerwany z powodu nierównego startu. Taśmę zaliczył Nowak, którego zastąpił Tomasz Jędrzejczak. W powtórce pewnie wygrał Smektała. Do końca rywalizowali Przemysław Pawlicki i Woźniak, jednak obrońca tytułu przegrał pojedynek, a w między czasie Jędrzejczyk zdołał się wcisnąć między niego a Pawlickiego i ostatecznie to Pawlicki był drugi, Jędrzejczyk trzeci, a Woźniak nie zdobył żadnych punktów.

Po ośmiu startach prowadził Piotr Pawlicki, który miał komplet 6 punktów. W dziesiątym biegu najlepiej wystartował Kołodziej. Gonił go Zmarzlik, lecz ostatecznie zdobył tylko 2 punkty. Trzeci był Nowak, ostatni zaś Kaczmarek. W następnym biegu wykluczony został Przemysław Pawlicki. Ten start okazał się natomiast przełamaniem dla Janowskiego, który zgarnął pierwsze punkty i to od razu 3. Drugi dojechał Protasiewicz, a trzeci Suchecki. W jedenastym wyścigu przełamał się również Woźniak, który pewnie triumfował. Miedziński wygrał walkę z Dudkiem, a Woryna został bez punktów. W dwunastym biegu Smektała prowadził już na starcie. Do ostatnich metrów o drugą pozycję walczyli ze sobą Szczepaniak i Piotr Pawlicki. Ostatecznie lepszy okazał się ten pierwszy. Ostatni dojechał Kościuch.

Trzynasty start ponownie zdominował Zmarzlik. Piotr Pawlicki zdołał ostatecznie utrzymać swoją pozycję w walce z trzecim Miedzińskim. Ostatni dojechał Przemysław Pawlicki. W czternastym biegu ponownie świetnie pojechał Janowski, który zgarnął 3 punkty. Drugi był Szczepaniak, a trzeci Kaczmarek. Woźniak ponownie zaliczył nieudany start. W kolejnym wyścigu bezkonkurencyjny był Dudek. Drugi dojechał Kościuch. Nowak zgarnął punkt, a najgorszy okazał się Suchecki. W szesnastym biegu Protasiewicz wykorzystał lukę między Woryną a Kołodziejem i wyszedł na prowadzenie. Drugi dojechał Kołodziej, po nim był Woryna. Punktów nie zdobył Smektała.

W siedemnastym starcie swoją dobrą formę po raz kolejny pokazał Zmarzlik, który triumfował. 2 punkty zgarnął Protasiewicz, jeden przypadł zaś Woźniakowi. Ostatni był Kościuch. W kolejnym biegu świetnie pojechał Janowski, który doskonale spasował się z torem i wygrał trzeci bieg z rzędu. Próbował go wyprzedzić Piotr Pawlicki, który świetnie rozpoczął zawody, ale potem nie był już tak szybki.  Ostatecznie dojechał jako drugi, zostawiając za sobą Worynę i Nowaka. Wygraną dziewiętnastego biegu Kołodziej zapewnił sobie start w finale. Drugi był Przemysław Pawlicki, punkt zdobył też Dudek. Na końcu dojechał Szczepaniak. W ostatnim biegu fazy grupowej triumfował Smektała. Miedziński wjechał na metę równo z nim, jednak sędzia przyznał zwycięstwo zawodnikowi Fogo Unii Leszno. Trzeci był Suchecki, ostatni zaś Kaczmarek.

Bezpośredni awans do finału zapewnili sobie Zmarzlik 13 pkt (2, 3, 2, 3, 3) i Kołodziej 12 pkt (1, 3, 3, 2, 3). W biegu dodatkowym walczyć mieli Protasiewicz, Piotr Pawlicki, Smektała i Janowski.

W barażu od startu prowadził Piotr Pawlicki, który znów był tak dobrze spasowany, jak na początku zawodów. Janowski był bliski wyprzedzenia go, jednak ostatecznie dojechał jako drugi. Smektała był trzeci, a Protasiewicz ostatni.

W finale ścigali się Zmarzlik, Piotr Pawlicki, Janowski i Kołodziej. Już na pierwszym łuku Pawlicki upadł po kontakcie ze Zmarzlikiem. Po obejrzeniu wideo sędzia wykluczył zawodnika tego drugiego z wyścigu. W powtórce kapitalnie wystartował poszkodowany wcześniej Pawlicki i do końca utrzymał prowadzenie. Za jego plecami toczyła się walka o drugie miejsce, które ostatecznie przypadło Janikowskiego. Kołodziej był trzeci.

 

Mamy to – puchar zostaje w Lesznie 💪🏆 #IMP

Post udostępniony przez Unia Leszno OFFICIAL🏆 (@unialesznoks)

Pawlicki został 43. indywidualnym mistrzem Polski. Zdobył ten tytuł po raz pierwszy w karierze.Maksym Drabik
, zawodnik Betardu Sparty Wrocław, choć był wpisany na listę startową, z powodów zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w IMP. Jego miejsce zajął pierwszy rezerwowy – Marcin Nowak. Drabik startował wcześniej w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski, gdzie wywalczył brązowy medal.

Punktacja:
1. Piotr Pawlicki – 11+3 (3,3,1,2,2,3) +3 (w barażu)
2. Maciej Janowski – 9+2 (0,d,3,3,3,2) +2 (w barażu)
3. Janusz Kołodziej – 12+1 (1,3,3,2,3)
4. Bartosz Zmarzlik – 13+w (2,3,2,3,3)
5. Piotr Protasiewicz – 12 (3,2,2,3,2) +0 (w barażu)
6. Bartosz Smektała – 10 (1,3,3,0,3) +1 (w barażu)
7. Patryk Dudek – 8 (3,0,1,3,1)
8. Mateusz Szczepaniak – 8 (2,2,2,2,0)
9. Norbert Kościuch – 7 (3,2,0,2,0)
10. Adrian Miedziński – 7 (1,1,2,1,2)
11. Przemysław Pawlicki – 6 (2,2,w,0,2)
12. Szymon Woźniak – 4 (0,0,3,0,1)
13. Zbigniew Suchecki – 4 (2,0,1,0,1)
14. Kacper Woryna – 4 (1,1,0,1,1)
15. Daniel Kaczmarek – 2 (0,1,0,1,0)
16. Marcin Nowak – 2 (0,t,1,1,0)
17. Tomasz Jędrzejak – 1 (1)

Bieg po biegu:
1. (61,97) Dudek, Zmarzlik, Smektała, Janowski
2. (60,90) Pawlicki, Suchecki, Kołodziej, Woźniak
3. (60,94) Kościuch, Pawlicki, Woryna, Kaczmarek
4. (60,47) Protasiewicz, Szczepaniak, Miedziński, Nowak
5. (60,97) Zmarzlik, Szczepaniak, Woryna, Suchecki
6. (60,96) Kołodziej, Kościuch, Miedziński, Janowski (d)
7. (61,31) Pawlicki, Protasiewicz, Kaczmarek, Dudek
8. (60,56) Smektała, Pawlicki, Jędrzejak, Woźniak
9. (61,90) Kołodziej, Zmarzlik, Nowak, Kaczmarek
10. (61,00) Janowski, Protasiewicz, Suchecki, Pawlicki (w)
11. (61,91) Woźniak, Miedziński, Dudek, Woryna
12. (61,69) Smektała, Szczepaniak, Pawlicki, Kościuch
13. (62,06) Zmarzlik, Pawlicki, Miedziński, Pawlicki
14. (61,69) Janowski, Szczepaniak, Kaczmarek, Woźniak
15. (62,16) Dudek, Kościuch, Nowak, Suchecki
16. (62,50) Protasiewicz, Kołodziej, Woryna, Smektała
17. (62,47) Zmarzlik, Protasiewicz, Woźniak, Kościuch
18. (62,43) Janowski, Pawlicki, Woryna, Nowak
19. (62,81) Kołodziej, Pawlicki, Dudek, Szczepaniak
20. (62,50) Smektała, Miedziński, Suchecki, Kaczmarek
Baraż. Pawlicki, Janowski, Smektała, Protasiewicz
Finał. Pawlicki, Janowski, Kołodziej, Zmarzlik (w)

Sędzia: Krzysztof Meyze
Widzów:ok. 6000
NCD:
60,47 – uzyskał Piotr Protasiewicz w 4. biegu


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Instagram