„Idzie nowe”. Takim hasłem promuje swój nowy projekt Jerzy Michalak, kandydat na prezydenta Wrocławia, do którego dołączyli aktywiści miejscy.
Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego oraz Agnieszka Kubit z Inicjatywy Polskiej dołączyli do kandydata na prezydenta, Jerzego Michalaka. Na konferencji prasowej zapowiedzieli również stworzenie wspólnych list wyborczych do rady miasta.

 

– Wrocław, podobnie jak Polska, jest w momencie przesilenia politycznego, kiedy stare partie zastanawiają się, w jaki sposób się przepoczwarzyć, dołączyć nowych ludzi. Prawda jest taka, że cały czas odpowiadają na pytania, które zadawaliśmy 5, 10 albo nawet 15 lat temu. W związku z tym kluczowe jest to, aby nowi ludzie weszli do polityki, aby taki nowy pomysł na Wrocław zaproponowali ci, którzy od dawna realizują działania, na przykład w budżecie obywatelskim, radach osiedli czy jako aktywiści miejscy. Bardzo potrzebne jest doświadczenie samorządowe. W związku z tym doszliśmy do wniosku, że trzeba połączyć siły. – mówił Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Filar, który był wieloletnim szef TUMW, aby pojawić się na wspólnej konferencji z kandydatem na prezydenta Wrocławia, musiał zrezygnować ze swojej funkcji. Walne zgromadzenie Towarzystwa ustaliło, że członkowie zarządu tej organizacji nie mogą angażować się w projekty polityczne.

U boku Jerzego Michalaka pojawił się także Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego.

– Nie możemy oddać Wrocławia tylko partiom politycznym, które swoje decyzje podejmują  bez konsultacji z mieszkańcami. Należy odwrócić ten trend. Nie możemy się podporządkowywać tylko decyzjom partyjnym. Jeśli ktoś chce oprzeć swoje działania w mieście o pewne wartości powinien przyłączyć się do naszego projektu. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta. To oni powinni decydować o swoim mieście. Dlatego chcemy, aby wszystkie osoby, które były do tej pory zniechęcone polityką w mieście, zaangażowały się w ten projekt. Wtedy uwierzą w to, że faktycznie może być zmiana, bo idzie nowe. Tylko od nas zależy czy to „nowe” nastanie. – zachęcał do przystąpienia do projektu Tomasz Owczarek.

Oprócz Przemysława Filara i Tomasza Owczarka do inicjatywy dołączyła także Agnieszka Kubit, radna osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice, działaczka Dolnośląskiego Kongresu Kobiet i Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej.

– Cieszę się, że mogę ten projekt współtworzyć i mam nadzieję, że będzie on projektem bardzo kobiecym. – mówiła Kubit.

Do przyłączenia się do inicjatywy, Jerzy Michalak zaprasza wszystkich tych, którzy niezależnie od swoich preferencji ideologicznych są gotowi do pracy dla Wrocławia.

– Osoba, której wrocławianie powierzą godność Wrocławia powinna współpracować z takimi radnymi, z którymi będzie w stanie się Wrocław pokłócić. Z radnymi niezależnymi, radnymi, którzy będą mieli własne zdanie i którzy nie będą wyłącznie powiernikami woli prezydenta. Takich ludzi poszukujemy. Poszukujemy tych wszystkich, którzy dotychczas nie chcieli ani nie mogli zaangażować się w życie społecznie i polityczne Wrocławia. Idzie nowe, potrzebujemy świeżej krwi. Pokażemy, że we Wrocławiu może przyjść nowe.

Przyłączenie się do projektu nie oznacza wprawdzie formalnego poparcia byłego szefa TUMW i lidera WRO, jednak ci nie wykluczają, że takiego w przyszłości mogą mu udzielić.

– Bardzo dużo się kłóciliśmy o pewne rozwiązania we Wrocławiu. Jednak dokonania Jerzego Michalaka są bezsprzecznie pozytywne, takie jak kolej dolnośląska czy uchwała antysmogowa. Wydaje mi się, że jest to doskonała platforma do tego, aby stworzyć wspólny projekt. – mówił Przemysław Filar.

 

– Jeszcze nie popieramy Jerzego Michalaka na prezydenta. Teraz tworzymy program, cieszymy się, że mamy te same wartości, bardzo doceniamy jego dotychczasową kampanię. Na dzisiaj nie ma tego poparcia, być może ono będzie. Nie mówimy definitywnie, ponieważ jest to projekt otwarty i mamy nadzieję, że kolejne środowiska będą do niego dołączać. – tłumaczył Owczarek.

Jerzy Michalak zapowiada przygotowanie do 15 sierpnia projektu, w ramach którego powstaną listy z wszystkimi chętnymi do współpracy.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Facebook Jerzego Michalaka