Koncerty Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestry Leopoldinum,  Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, koncerty chóralne, kameralne, festiwale, obchody rocznicy odzyskania niepodległości – najbliższy sezon w Narodowym Forum Muzyki obfitować będzie w wiele muzycznych wydarzeń, z których każdy meloman wybierze coś dla siebie.

Nowy sezon w Narodowym Forum Muzyki zainaugurowany został tradycyjnie przez koncert Filharmonii Wrocławskiej. W tym roku pod batutą dyrektora artystycznego Giancarlo Guerrero zaprezentowano m.in. II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego. Jednak było to jedynie preludium bogatej oferty, jaką Narodowe Forum Muzyki przygotowało na nowy sezon.

Miłośników muzyki czekać będzie aż 48 koncertów orkiestr symfonicznych i kameralnych, 13 koncertów Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i zespołów instrumentów historycznych, 15 koncertów chóralnych i orkiestrowo-chóralnych, 26 koncertów kameralnych, 7 koncertów z serii Muzyka świata, 7 koncertów z serii Wielka improwizacja, a także 6 edukacyjnych propozycji koncertowych dla dzieci i 4 dla młodzieży.

Układ koncertów pozostaje niezmienny: w piątki odbywać się będą koncerty symfoniczne, w czwartki NFM zaprasza na serię koncertów kameralnych. W soboty i niedziele odbywać się będą koncerty Orkiestry Leopoldinum, Orkiestry Barokowej, a także chóru Narodowego Forum Muzyki.

– Wspaniałe zagraniczne orkiestry, najlepsze na świecie. Wspaniali dyrygenci, soliści, nasze zespoły, które już reprezentują europejską markę. Muzyka od utworów eksperymentalnych, poprzez ten główny nurt muzyki symfonicznej, klasycznej, muzykę dawną, ale też inne gatunki muzyki – muzykę filmową, muzykę gier komputerowych – wylicza Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM. – Jesteśmy zdecydowani, by w Narodowym Forum Muzyki otwierać się dla różnych gatunków muzyki. Chcemy jednak, by każdy koncert był na jak najlepszym poziomie artystycznym, dlatego zapraszamy wspaniałych artystów, dlatego pilnujemy, by goście nie doznali nigdy zawodu. To jest bardzo ważne. I jak się okazuje, mamy publiczność, która przychodzi do nas. To bardzo cieszy, bo właściwie to jest taki jedyny sens naszej pracy, by właśnie wykonywać tę muzykę dla państwa.

Cały sezon ukierunkowany jest na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym wydarzeniem będzie koncert w wykonaniu Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestro Giancarlo Guerrero, który odbędzie się 11 listopada.

– Świętujemy ze wszystkimi 100. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada odbędzie się uroczysty koncert, który zresztą będzie transmitowany w Polskim Radiu oraz  retransmitowany przez Telewizję Polską – mówi Andrzej Kosendiak. – W sezonie będzie bardzo wiele utworów, które związane są z Polską – czy przez to, że były pisane przez polskich kompozytorów, czy też w okolicznościach, które są jakoś związane z tą rocznicą. Bardzo się cieszę, że dyrygent i szef Filharmoników Wrocławskich, Giancarlo Guerrero (który na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, a pochodzi z Kostaryki), zdecydował się tak wiele polskich utworów włączyć, chociaż mówi, że niektóre wykonuje po raz pierwszy. Cieszę się, że nie tylko Polacy grają polską muzykę, ale również zespoły, artyści z całego świata cenią sobie twórczość polskich kompozytorów i chcemy to jakoś uwypuklić w tym sezonie.

W tym sezonie nie zabraknie również festiwali. Pierwszym z nich będzie Jazztopad z udziałem takich gwiazd jak Chick Corea czy SF JAZZ Collective. W programie znalazł się także Festiwal Noworoczny czy kolejna edycja Leo Festiwal.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch