Prezydent Jacek Sutryk ogłosił nazwisko swojego ostatniego zastępcy. Nowy wiceprezydent – Jakub Mazur – będzie sprawował nadzór nad Departamentem Strategii i Rozwoju Miasta.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał nowego zastępcę. Jakub Mazur w strukturze Urzędu będzie jego pierwszym wiceprezydentem. Na to stanowisko Mazur rekomendowany był przez prezydenta Sutryka, ale po konsultacjach z Sojuszem dla Wrocławia. Wiceprezydent sprawował będzie nadzór nad nowym Departamentem Strategii i Rozwoju Miasta, w skład którego wchodzą: Wydział Architektury i Budownictwa, Biuro Rozwoju Wrocławia, Biuro Rozwoju Gospodarczego oraz Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji.

– Bardzo liczę na dobrą współpracę z Jakubem, z którym znamy się wiele lat. Nigdy się na nim nie zawiodłem. Chciałbym, aby obok tych zadań, które wchodzą w kompetencje i będą właściwością Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta, Jakub Mazur realizował także inne zlecane przeze mnie zadania, ważne projekty prezydenckie. Z uwagi na fakt bycia pierwszym zastępcą, będzie tą osobą, która będzie mnie zastępowała podczas moich ewentualnych nieobecności – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – To jest ważny dzień. Tym samym kończę kompletowanie tego zespołu na najwyższym levelu, z którym będę współpracował, z którym będę realizował tę strategię, o której opowiadałem podczas kampanii wyborczej, ten dobry plan dla Wrocławia.

Jakub Mazur urodził się we Wrocławiu. Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego, na którym ukończył studia magisterskie z zarządzania i Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskał stopień magistra prawa. Przez osiemnaście lat pracował w biznesie. Współtworzył spółki i start-up’y, wprowadzał podmioty gospodarcze na Giełdę Papierów Wartościowych. Specjalizuje się w obszarach IT, e-commerce, energetyce, reklamie, strategiach brandowych i marketingowych oraz w branży budowlanej. Jakub Mazur przez dwa lata był także Pełnomocnikiem ds. Komunikacji i Marketingu największego w historii Polski wydarzenia kulturalnego – Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Jest również managerem, który w związku z propozycją objęcia funkcji wiceprezydenta obecnie wygasił całą swoją działalność biznesową.

– Niewątpliwie dzisiejszy dzień to dla mnie wielkie wyróżnienie, które traktuję jako obowiązek, pewną powinność, służbę publiczną, ale również wyzwanie. Zobowiązałem się do przyjęcia tego stanowiska z kilku względów. Po pierwsze, urodziłem się we Wrocławiu, wykształciłem się tutaj na dwóch uniwersytetach, założyłem tutaj pierwsze biznesy i z przyjemnością, o ile tak można powiedzieć, płacę we Wrocławiu podatki. To wszystko spowodowało, że urosła niesamowita, wielka więź emocjonalna. Wrocław to moje ukochane miasto – mówił Jakub Mazur. – Po drugie, obserwując zmiany, które miały miejsce we Wrocławiu w przeciągu kilkunastu lat, a szczególnie w przeciągu kilku ostatnich lat, w których miałem aktywny udział i mogłem poznać od środka to miasto, czuję jako wrocławianin dumę. Wrocław, który w tej chwili obserwujemy, jest niewątpliwie ewenementem w skali europejskiej i to przejście z miasta spotkań, które jednoczy, do miasta, które ma być mądre, piękne i zasobne, które inspiruje, jest czymś niezwykłym. Po trzecie, jestem pragmatykiem i człowiekiem czynu. Bardzo lubię wiedzieć co się dzieje w moim mieście i mieć na to wpływ. Obejmuję nowo utworzony departament. Liczę na konstruktywną, efektywną współpracę nie tylko z panem prezydentem, całym Urzędem Miejskim, ale również z każdą osobą i instytucją, która chce i może współpracować z nami ku polepszeniu i rozwojowi Wrocławia.

Jakub Mazur jest ostatnim już, powołanym przez prezydenta, wiceprezydentem. Prędzej Jacek Sutryk mianował na swoich zastępców Renatę Granowską i Sebastiana Lorenca oraz Adama Zawadę.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe