Globalna firma, będąca jednym z głównych dostawców komponentów dla branży motoryzacyjnej w Niemczech, rozszerza swoją aktywność na polskim rynku. We Wrocławiu otworzy ona centrum, w którym docelowo ma zostać zatrudnionych nawet 800 osób.

Grupa Schaeffler to firma, działająca w obszarze nowoczesnych usług biznesowych. Dysponuje ona globalną siecią zakładów produkcyjnych, centrów badawczo-rozwojowych oraz firm handlowych. Schaeffler jest obecny w Polsce już od 1987 roku. Teraz planuje rozpocząć swoją działalność także we Wrocławiu, gdzie otworzy Centrum Biznesu i Usług IT dla Europy. W stolicy Dolnego Śląska zostaną zlokalizowane centra usług Grupy Schaeffler w obszarach finansów, zarządzania zasobami ludzkimi, zamówień, logistyki i usług IT. W ciągu kolejnych pięciu lat planowane jest stworzenie nawet 800 nowych miejsc pracy. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym, szansę na karierę w firmie będą mieli absolwenci tej uczelni.

– Potrzebujemy ścisłej współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym po to, aby wprowadzić rozwiązania oparte na cyfryzacji i automatyzacji procesów. Chcemy pozyskiwać utalentowanych, wykształconych ludzi. Uważamy, że Wrocław jest bardzo atrakcyjny dzięki temu, że takimi osobami dysponuje – mówił Dietmar Heinrich, Chief Financial Officer Schaeffler AG. – Ze swojej strony oferujemy atrakcyjne wynagrodzenia, elastyczny system motywacyjny, również zatrudnienie na długi okres, ponieważ zależy nam na tym, aby rodzina była zawsze gdzieś w tle życia naszych pracowników. Oferujemy także nowoczesne środowisko i infrastrukturę pracy, możliwość rozwoju dla pracowników i uczestniczenia w życiu innych naszych siedzib na całych świecie.

Dla absolwentów i studentów tej uczelni, współpraca ze światową firmą jest m.in. możliwością rozwoju oraz ułatwia rozpoczęcie działalności w branży.

– Taka współpraca jest bardzo ważna i to jest szansa. My, jako uczelnia ekonomiczna, kształcimy ludzi, którzy mają duże możliwości kariery na dzisiejszych rynkach – ekonomiści, finansiści. Ale tu chodzi o to, aby te warunki były jak najlepsze. Rzeczywiście, dzisiaj jest możliwość wyboru miejsc pracy, ale im więcej takich firm, tym większa szansa, że te oferty będą konkurencyjne dla innych ośrodków – mówił Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – Jeżeli chcemy być wiodącą, biznesową uczelnią w kraju to chodzi o to, żeby mieć szansę wyprofilować w trakcie studiów naszych studentów pod kątem atrakcyjnych pracodawców, aby ci nasi kandydaci na studia widzieli, że we Wrocławiu warto studiować, bo tutaj można super pracować. Im więcej tego typu firm, tym większa szansa, że będziemy mieli dobrych kandydatów na studia. Później ci nasi studenci będą dobrymi kandydatami do pracy i wtedy sukces jest po obu stronach. W tej firmie głównie chodzi o finansistów, ale potrzebni będą również specjaliści od analiz ekonomicznych, logistycy, specjaliści od HR, od zarządzania personelem. Jest szansa, żeby prawie każdy absolwent naszej uczelni mógł się pozycjonować pod kątem takiej firmy. Koncernów, które dzisiaj przyjazne są dla studentów i absolwentów naprawdę przybywa.

Skala inwestycji jest bardzo duża. Planowane zatrudnienie od 600 do 800 osób w ciągu kilku lat powoduje, że firma w pierwszym etapie będzie szukać osób z doświadczeniem w branży IT i posiadających umiejętności w zakresie cyfryzacji i automatyzacji. Jak mówią przedstawiciele firmy, poszukiwani będą pracownicy o otwartych horyzontach, którzy chcą rozwijać siebie i własne talenty. Docelowo firma będzie również zatrudniać absolwentów uczelni wyższych i szkolić zgodnie z własnymi oczekiwaniami.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch