Mamy skorpionice noszą swe młode na grzbietach, chroniąc je pełnym jadu odwłokiem. Koala mają linie papilarne podobne do ludzkich, a samce myszy śpiewają swoim wybrankom serenady. Te i setki innych ciekawostek o zwierzętach znajdziecie w świetnej, przezabawnej książce Fleur Daugey „Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami”.

Czy wiesz, że nowonarodzone żyrafiątko jest wyższe od większości dorosłych ludzi? A może słyszałeś, że waga wszystkich żyjących na Ziemi mrówek jest równa wadze wszystkich żyjących na niej ludzi? Lub to, że mistrzem świata w odchudzaniu jest tarantula. Ten olbrzymi pająk może nic nie jeść nawet przez dwa lata, a mimo to zachowuje pełnię sprawności.

Książka Fleur Daugey obfituje w tego typu historie. W dodatku jest prześmieszna. Czytając ją, nieustannie wybuchałam niepohamowanym śmiechem. Bo jak tu się nie śmiać dowiadując się, że pies rasy basenji nie umie szczekać, za to nieźle śpiewa,  a bóbr to ryba, bo skoro pływa w wodzie to może być traktowany jako takowa, a co za tym idzie – spożywany w okresie wielkiego postu. Tak przynajmniej przekonywali średniowieczni znawcy prawa i dzięki nim, jako ryby, trafiały na postny stół nie tylko bobry, ale też żółwie, delfiny, wydry, a nawet kaczki. Kaczka to przecież ryba, chyba nikt nie zaprzeczy? Głodni mięsa ewidentnie nie zaprzeczali.

Fleur Daugey, francuska etolog, dziennikarka i pisarka, od wielu lat zaangażowana w działania na rzecz ochrony zwierząt, zebrała w najnowszej książce ponad 300 anegdot, historyjek i przypowieści ze świata zwierząt. Książka napisana jest lekko, choć wiedza w niej zawarta jest solidna i dobrze udokumentowana. To świetna zachęta do nauki biologii i poznania fauny świata oraz dawka konkretnych informacji przydatnych do różnego typu rozmów światopoglądowych. Bo czy wiedziałeś, że homoseksualizm to w świecie zwierząt zjawisko częste, znane i opisywane już od starożytności? Zaobserwowano go u ponad 450 gatunków ptaków i ssaków. Zwierzęce pary homoseksualne są również dobrymi rodzicami. Porzucone młode swojego gatunku chętnie wychowują wspólnie niedźwiedzie grizzly i lisy. Pary samców łabędzi czarnych wychowują często liczniejsze i zdrowsze potomstwo niż pary złożone z samca i samicy.

„Sekrety zwierząt. Złap trop i podążaj za śladami” to pozycja, która znakomicie sprawdzi się jako mikołajkowy lub świąteczny prezent dla starszych i młodszych miłośników zwierząt i wszystkich osób, które lubią zaspokajać swoją ciekawość świata.


Autor: Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka