Obchody jubileuszu 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego, wybitnego artysty, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy będą trwały przez dwa teatralne sezony: 2018/2019 oraz 2019/2020. Mają na celu ogólnopolską promocję, kultywowanie tradycji mimów oraz dziedzictwa, które Tomaszewski po sobie zostawił. 

Akcje przygotowane w ramach obchodów mają za zadanie uhonorowanie mima, choreografa i reżysera, jakim był Henryk Tomaszewski. Poruszenie głębszego aspektu teatru ruchu oraz nawiązanie do najznamienitszych osiągnięć pantomimy w Polsce i na świecie.

– Henryk Tomaszewski, jako osobowość zasługuje by stać się osobą znaną we Wrocławiu –  mówi Zbigniew Szymczyk, dyrektor Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego we Wrocławiu. –  Do tej pory nie udało się stworzyć miejsca, oprócz Muzeum Teatru, które uczciłoby tego człowieka, wrocławianina poniekąd, bo spędził tu właściwie dużą część swojego życia. Rozsławił Wrocław w świecie będąc jego ambasadorem. Mimo tego, Wrocław nie spisał się, nie docenił go ani za jego życia,  ani po śmierci. Dlatego też mimo skromnych środków, jakimi dysponujemy chcemy ogłosić ten rok, rokiem setnych urodzin Henryka Tomaszewskiego – dodaje dyrektor Szymczyk

Realizacja działań odbędzie się we współpracy z  m.in. Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego czy Centrum Sztuki WRO. Uroczystości planowane z okazji setnych urodzin Henryka Tomaszewskiego będą obfitować  w spotkania z artystami, panele dyskusyjne oraz projekty edukacyjne o zasięgu ogólnopolskim.

– Bardzo długo zastanawialiśmy się nad tym, jak skonstruować program tych obchodów, co zaproponować widowni wrocławskiej i ogólnopolskiej, żeby przypomnieć postać Henryka Tomaszewskiego, móc wnikliwie przyjrzeć się mu jako wybitnej postaci – mówi Agnieszka Charkot, kierownik literacki oraz aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy. – Zdecydowaliśmy, że w programie znajdzie się między innymi premiera spektaklu wyłonionego podczas konkursu na debiut reżyserski w pantomimie. Wpłynęło 9 zgłoszeń, do końca roku podejmiemy decyzję, który z artystów będzie realizował  premierę przewidzianą na marzec 2019 roku. Kolejnym wydarzeniem będzie współpraca z Centrum Sztuki WRO. Będzie to działanie instalacyjno  – performatywne. Wezmą w tym przedsięwzięciu udział ci aktorzy, którzy z Henrykiem Tomaszewskim współpracowali. Zależy nam bardzo na tym, by artyści czerpiąc ze swoich wspomnień i doświadczeń wystawili pewnego rodzaju świadectwo  o Tomaszewskim i podjęli z nim dialog – tłumaczy Agnieszka Charkot. 

Teatr Pantomimy podjął już w tym celu współpracę z Grupą IP i planuje premierę perfomansu na maj 2019 roku. Kolejne, a zarazem najważniejsze działanie zamykające obchody 100. lecia urodzin wybitnego mima, to spektakl w reżyserii Jana Klaty. Obecnie trwają rozmowy z reżyserem.  W ramach ogólnopolskich obchodów w Instytucie Raszewskiego odbędą się różnego rodzaju panele oraz warsztaty oparte na metodzie Tomaszewskiego.

Środki na realizację obchodów pochodzą głównie z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie spełniają one jednak zapotrzebowania finansowego w związku z czym wstępnie planowany program został mocno okrojony. Kwota jaką obecnie dysponuje teatr na organizację obchodów setnej rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego to zaledwie 180 tysięcy złotych. Mimo skromnego budżetu organizatorzy są dobrej myśli a wszelkie podjęte działania zostaną zrealizowane na najwyższym poziomie.


Autorka: Sabina Misakiewicz
Zdjęcia: Ola Sopuch, Wrocławski Teatr Pantomimy